Logo Polskiego Radia
Print

Ruszają Igrzyska Paraolimpijskie

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 29.08.2012 11:23
Wystartuje ponad 4 tysiące sportowców ze 166 krajów. Polskę będzie reprezentować 101 zawodników.
Stadion Olimpijski w LondynieStadion Olimpijski w Londyniefot. Wikipedia/CC/Alexander Kachkaev

Wkład, jaki mają osoby niepełnosprawne w rozwój społeczeństw jest ogromny. Paraolimpiada jest okazją , by o tym przypomnieć - podkreśla w wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett.
Wieczorem w Londynie rozpoczną się XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Weźmie w nich udział ponad 4 tysiące sportowców ze 166 krajów. Polskę będzie reprezentować 101 zawodników.
Ambasador Barnett podkreślił, że Wielka Brytania podchodzi do organizacji Igrzysk Paraolimpijskich tak samo poważnie, jak do organizacji igrzysk dla pełnosprawnych sportowców. Wszystkie obiekty olimpijskie zostały dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych sportowców i kibiców: "Dla nas Paraolimpiada jest znakomitą okazją, by przypomnieć wszystkim o niezwykłym wkładzie, jaki osoby niepełnosprawne, wnoszą do naszych społeczeństw. A także o tym jak ważne jest w tych niełatwych gospodarczo czasach korzystanie z talentów wszystkich ludzi. Myślę, że igrzyska paraolimpijskiego bedą do tego fantastyczną sportową okazją" - mówił
Brytyjski ambasador w Polsce dodał, że jest pod wrażeniem wyników sportowych, jakie osiągają paraolimpijczycy: "Mam tu pewne osobiste doświadczenia. Kiedy pełniłem funkcję ambasadora w Rumunii, miałem okazję zagrać w turnieju tenisa stołowego. W walce o finał przegrałem z ówczesnym rumuńskim premierem Emilem Bokiem. I bardzo się z tej porażki cieszyłem, bo w finale czekał jeden z najepszych rumuńskich niepełnosprawnych pingpongistów. Rumuński premier przegrał z kretesem. Zawsze o tym pamiętam"
Zdaniem Robina Barnetta Igrzyska Paraolimpijskie mogą znacząco zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych: "Zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo wiele by poprawić w Wielkiej Brytanii sytuację osób niepełnosprawnych, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Polska po ponad 40 latach komunizmu wystartowała z trudniejszej pozycji, ale współpracujemy blisko między innymi w sferze legislacyjnej. Ale myślę, że najważniejsze, bez względu na to czy jest się w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, to zmienić swoje myślenie. Chodzi o proste rzeczy. Na przykład zwracanie uwagi na to gdzie parkujemy samochód, może bardzo wiele zmienić" - podkreślał brytyjski ambasador.
Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie zakończą się 9 września.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt