Pierwsze Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
29.07.2016 10:41
-
Senator Artur Warzocha o Forum Polonii Amerykańskiej.mp3
-
Frank Spula - Kongres Polonii Amerykańskiej.mp3
Kongres Polonii Amerykańskiej zorganizował swoje obrady po raz pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi
Senator Artur Warzocha z władzami Kongresu Polonii Amerykańskiej i marszałkiem
województwa podkarpackiego
Pierwsze Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce odbyło się w Rzeszowie. Kongres Polonii Amerykańskiej zorganizował swoje obrady po raz pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi.
Mieszkający w Chicago, Frank Spula, prezes Kongresu powiedział, że Polonia amerykańska zawsze broniła dobrego imienia Polaków i kultury polskiej. Jak się wyraził - dzięki przybyciu tylu delegatów do kraju przodków więcej polskości będzie na przyszłość. Dodał, że w Forum uczestniczą ludzie biznesu ze Stanów Zjednoczonych zainteresowani inwestowaniem w Polsce. Podkreślił rolę wymiany gospodarczej Polski ze Stanami.
W spotkaniach uczestniczyło 50-ciu delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej i ponad 70-ciu Polonusów z innych organizacji w USA, a także w Kanadzie, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zakończą wizytę w Polsce udziałem w niedzielnych uroczystościach religijnych z papieżem Franciszkiem w Krakowie.
Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce zorganizowane było wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP. Partnerami lokalnymi przedsięwzięcia były Miasto Rzeszów, Miasto Stalowa Wola, Miasto Sanok, Powiat Sanocki oraz Gmina Lubaczów.
Kongres Polonii Amerykańskiej to największa organizacja polonijna na świecie. Powstała w czerwcu 1944 r. w mieście Buffalo, w stanie Nowy Jork. Udział w zebraniu założycielskim wzięło 2500 działaczy polonijnych z całych Stanów Zjednoczonych. Celem zjazdu było zjednoczenie Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia dla zapewnienia egzystencji niepodległego państwa polskiego po II wojnie światowej. Po wojnie KPA pomagał w tworzeniu Programu Osób Rozproszonych po Świecie. Program ten pozwolił ponad 140 tysiącom polskich imigrantów na wjazd do Stanów Zjednoczonych.
KPA wspierał Radio Wolna Europa, przyczynił się do powołania Komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Po upadku komunizmu fundacja KPA wysyłała do Polski pomoc wartą 200 milionów dolarów. Liderzy Kongresu przyjmowani byli w Białym Domu przez kolejnych prezydentów USA. KPA skutecznie lobbował za Polską w sprawie jej członkostwa w NATO. Pierwszym prezesem KPA był Karol Rozmarek – działacz polonijny, adwokat i wydawca.
O podsumowanie Forum Polonii Amerykańskiej Halina Ostas poprosiła senatora Artura Warzochę - wieceprzewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.