Logo Polskiego Radia
Print

Z Kartą Polaka łatwiejszy powrót do Polski

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 24.08.2017 14:04
  • Rozmowa z Jakubem Dudziakiem z Urzędu do Spraw Cudzoziemców [posłuchaj]
Rodacy ze Wschodu chętniej osiedlają się w Polsce. W tym roku wydano rekordowo dużo pozwoleń na pobyt
Карта полякаКарта полякаWikipedia/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Domena publiczna

Coraz więcej osób, które mają polskie korzenie, chce żyć w Polsce. W tym roku liczba wydanych zezwoleń na stały pobyt w Polsce dla osób mających Kartę Polaka wzrosła niemal o połowę - wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców.

"W ciągu czterech miesięcy tego roku zezwolenie na pobyt stały w związku z posiadaniem Karty Polaka lub polskim pochodzeniem otrzymało już 4,3 tys. osób, podczas gdy w całym roku ubiegłym liczba ta wyniosła 7,1 tys. - mówi Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu.

Zdaniem ekspertów to głównie efekt obowiązujących od tego roku ułatwień proceduralnych i pomocy finansowej dla polskiej diaspory w krajach b. ZSRR.

Karta Polaka, o którą można ubiegać się od kwietnia 2008 r., umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Mogą ją otrzymać osoby, które mają polskich przodków i znają język. Kartę wydaje konsul, jest ważna przez 10 lat od momentu przyznania i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego. W ciągu blisko dekady dostało ją łącznie 222 tys. osób.

Z Jakubem Dudziakiem z Urzędu do spraw Cudzoziemców rozmawia Katarzyna Semaan.

PAP/KS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt