Logo Polskiego Radia
Print

USA: Piotr Gliński spotkał się z Polonią

IAR / PAP
Dariusz Adamski 06.10.2017 11:40
  • W Nowym Jorku odbywa się 39 konferencja muzeów, archiwów i bibliotek polskich na Zachodzie. Relacja Małgorzaty Kałuży (IAR)
W Nowym Jorku odbywa się 39 konferencja muzeów, archiwów i bibliotek polskich na Zachodzie
Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego IAR/Krystian Dobuszyński

Wicepremier Piotr Gliński dziękował w czwartek w Nowym Jorku uczestnikom Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie za działalność służącą wizerunkowi i promocji Polski na świecie. Zapewnił, że rząd RP będzie ją wspierał i rozwijał.

Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zorganizowana poza Europą, przebiega pod hasłem „Wychodźstwo na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920”.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że zarówno temat konferencji, jak jej nowojorscy organizatorzy - Instytut Piłsudskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej - wpisują się w cykl wydarzeń kulturalnych inaugurujących obchody przypadającego w 2018 roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W swym wystąpieniu w konsulacie RP Gliński mówił, że dzięki uczestnikom sympozjum każda sesja konferencji stanowi bardzo ważne forum wymiany doświadczeń, ochrony oraz dokumentowania i upamiętniania skarbów kultury polskiej poza granicami kraju. Przyczynia się do kultywowania tradycji narodowej, prawdy historycznej, działań na rzecz edukacji, opracowania i udostępniania bezcennych zbiorów.

Piotr Gliński: resort kultury wspiera instytucje polonijne

Jak dodał, jego resort współpracuje aktywnie z instytucjami imigracyjnymi generującymi dorobek polskiej kultury poza krajem i wspiera je. Prezentują bogactwo kultury nierozerwalne z kulturą europejską i współczesną myślą humanistyczną. „Wymownie o tym świadczy przewodni temat tegorocznej sesji podkreślający wieloaspektową rolę imigracji w polskiej historii najnowszej oraz jej zaangażowanie dla podejmowania różnorodnych działań niepodległościowych służących odrodzeniu ojczyzny” - akcentował wicepremier.

Do Nowego Jorku przybyło na konferencję ok. 30 osób z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ameryki Południowej oraz Australii. Reprezentują 19 z 23 instytucji tworzących Stałą Konferencję Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

Wicepremier podkreślił, że dzięki ich pasji i staraniom możliwe stało się jednoczenie międzynarodowych środowisk uchodźczych wokół sprawy polskiej. Jak przypomniał, instytucje imigracyjne kojarzyły się zawsze nie tylko z kawałkiem polskiej ziemi, ale też z niezależnymi ambasadorami niepodległościowymi propagującymi ideę wolnej suwerennej ojczyzny.

Według Glińskiego obecnie instytucje zrzeszone w konferencji uwzględniają wyzwania współczesności. Czynią to poprzez organizowanie znaczących wydarzeń artystycznych i naukowych, prezentowanie w atrakcyjny sposób myśli imigracji niepodległościowej, pracę twórczą i działalność kulturalną i społeczną. Jest to ceniony przykład koegzystencji kulturowej.

39. konferencja

Program 39. edycji konferencji, trwającej od 4 do 8 października, obejmuje m.in. kilkanaście wykładów, które są wygłaszane w czterech panelach. Pierwszy poświęcony jest stosunkowi wychodźstwa polskiego w Europie do niepodległości Polski, a drugi zatytułowano "Europa wobec niepodległości Polski". Trzeci i czwarty koncentrują się na stanowisku polskiej emigracji w Ameryce wobec odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gliński ocenił, że tematy corocznych konferencji stanowią ważny przyczynek do interdyscyplinarnych badań polskiej historii najnowszej i wielopłaszczyznowości współczesnej kultury z uwzględnieniem różnorodnych aspektów polskiej imigracji.

Zważywszy na te wartości stwierdził, że ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego przynosi tym większą satysfakcję możliwość wspierania realizacji wspólnych projektów. Wskazał na konieczność opracowania nowych rozwiązań o charakterze systemowym, które zapewnią instytucjom imigracyjnym chroniącym polskie dziedzictwo kulturowe możliwość kontynowania stabilnej działalności.

- Jeszcze raz chcę wyraźnie podkreślić, że systemowe rozwiązanie aktualnych problemów państwa jest celem naszego rządu, rządu, który reprezentuję. Leży mi to także osobiście na sercu. Te małe Polski przez państwa tworzone są dla Rzeczpospolitej Polskiej niezmiernie cenne. Będziemy je wspierać i będziemy je rozwijać - zapewnił Gliński.

W spotkaniu z uczestnikami konferencji w konsulacie wzięli m.in. udział przedstawiciele MSZ: dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Mateusz Stąsiek oraz zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Krzysztof Strzałka, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek i dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Goście z Polski także podnosili potrzebę wspierania inicjatyw instytucji polonijnych. Argumentowali, że w tym zakresie konieczne są udoskonalone instytucjonalne i systemowe rozwiązania.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt