Białoruś: Polacy i dyplomaci pamiętają o cmentarzach
IAR
Dariusz Adamski
28.10.2017 13:54
-
Konrad Pawlik, ambasador Polski na Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że dyplomaci przygotowali 6 tras.
Przedstawiciele ambasady RP w Mińsku oraz miejscowi Polacy odwiedzą polskie miejsca pamięci na Białorusi
Polska i polonijna delegacja na cmentarzu w KuropatachTwitter/Ambasada Polski w Mińsku/@PLinBelarus
Na Białorusi rozpoczyna się dziś nawiedzanie polskich miejsc pamięci. Będą w nim uczestniczyli polscy dyplomaci oraz miejscowi Polacy.
Większość polskich cmentarzy i mogił leży na zachód od Mińska, na terenach które przed drugą wojną światową należały do Polski.
Konrad Pawlik, ambasador Polski na Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że dyplomaci przygotowali 6 tras. "Chcemy odwiedzić cmentarze 1920 roku , miejsca pamięci związane z drugą wojną światową, 1939 rokiem i później. Złożymy kwiaty i zapalimy świece. Będzie też okazja do krótkiej modlitwy bardzo często w obecności miejscowych działaczy polskich, jak też z udziałem duchownych Kościoła katolickiego którzy na co dzień dbają o wiele z tych miejsc naszej wspólnej pamięci"- powiedział ambasador Pawlik.
Andżelika Borys , prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze poinformowała, że jej organizacja przygotowała dwie trasy. W sobotę znicze zostaną zapalone w miejscach pamięci w Mińsku i okolicach. - Będziemy na cmentarzu kalwaryjskim w Mińsku, Kuropatach, w Rakowie, Radaszkowiczach, Wilejce , Iwieńcu, Stołpcach i Nowym Świerżniu. Zależy nam na tym aby żadne miejsce nie zostało zapomniane- mówi Andżelika Borys. Polskie miejsca pamięci są odwiedzane również z okazji święta Wojska Polskiego, w związku z rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę, czy obchodów akcji Ostra Brama dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej.
We wtorek przedstawiciele Związku Polaków będą odwiedzać miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie.
IAR/PAP/dad