List Kongresu Polonii Amerykańskiej
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
02.02.2018 21:01
-
Kongres Polonii Amerykańskiej: list ws. odszkodowań za utratę mienia żydowskiego [posłuchaj]
Prezes Kongresu Frank Spula wystosował list w sprawie roszczeń żydowskich wobec Polski, do Izby Reprezentantów
pixabay.com
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula wystosował list do przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eda Royce'a w sprawie roszczeń żydowskich wobec Polski. Chodzi o przyjęcie przez amerykański Senat ustawy JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today). Przepisy dotyczą zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu.
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej podkreśla, że na mocy nowych przepisów będzie można wnosić roszczenia wobec Polski za zbrodnie, których nie popełniła. Frank Spula w liście do Eda Royce'a nazywa ostatnie działania Kongresu między innymi "samowolnym nadużyciem" i "chorą karą zbiorową".
"Niesprawiedliwie jest czynić przygotowania, polityczne lub jakiekolwiek inne, by wymusić na dzisiejszym polskim społeczeństwie wypłatę niebagatelnych sum organizacjom związanym z ofiarami, które utraciły mienie lub zostało ono splądrowane przez nazistowskie Niemcy, a następnie znacjonalizowane przez reżim bezsprzecznie ustanowiony przez radzieckich komunistów" - można przeczytać w liście.
Frank Spula zwraca uwagę, że przepisy przyjęte przez amerykańskich ustawodawców ignorują i pomijają wiele faktów historycznych. Powoduje to zrównanie ofiar z oprawcami.
Przedstawia okoliczności, w jakich Polska stała się ofiarą Niemiec i radzieckiej Rosji w 1939 roku. Pisze o konfiskacie mienia, którego na naszym terytorium dokonały oba kraje.
"Rachunek domagających się rekompensaty za zagrabienie i znacjonalizowanie prywatnego mienia na terytorium Polski w czasie II wojny światowej należy przedstawić nie narodowi, który był ofiarą - Polsce - ale oprawcom, Niemcom i Rosji jako następcy ZSRR" - napisał Frank Spula.
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej zwraca uwagę, że zgodnie z traktatem z 1960 roku, nasz kraj wypłacił już odszkodowania wszystkim obywatelom Stanów Zjednoczonych, którym się one należały. Podkreśla, że nadal nierozwiązana jest kwestia odszkodowań wobec Polski jako ofiary wojny.
IAR/ks