Jak wesprzeć rozwój potencjału gospodarczego Polonii?
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
28.02.2018 15:19
-
W Wilnie podpisano deklarację o utworzeniu zagranicznego oddziału Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa. Rozmowa Kamila Zalewskiego[posłuchaj]
W Wilnie podpisano deklarację o utworzeniu zagranicznego oddziału Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa
Foto: flickr.com
Jest to pierwsza zagraniczna placówka tej organizacji promującej współpracę gospodarczą Polaków w kraju i za granicą.
Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa skupia polskich przedsiębiorców. Jej celem jest rozwój kapitału Polonii oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W Wilnie odbyła się dzisiaj konferencja, podczas której podpisano deklarację o utworzeniu wileńskiego oddziału organizacji. Jest to pierwsza, zagraniczna placówka Rady - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Piotr Hoffman, prezes zarządu tej organizacji. "Cieszymy się, że dzieje się to w Wilnie. Uważamy, że to takie miejsce, gdzie historycznie powinny być te nasze związki mocne, zwłaszcza dzisiaj, gdy mówimy szeroko o budowaniu międzymorza i związków między Morzem Czarnym a Adriatykiem. Tu jest tego początek" - wyjaśnia Piotr Hoffman.
Jednym z inicjatorów powstania wileńskiego oddziału Rady jest Zygmunt Klonowski, właściciel polskiego dziennika na Litwie "Kurier Wileński" oraz prezes Klubu "Gazety Polskiej" w Wilnie. "Mając kontakt z Radą Gospodarczą doszliśmy do wniosku, że trzeba organizować oddziały poza granicami Polski. Pokładamy w tym projekcie bardzo duże nadzieje" - mówi Klonowski Polskiemu Radiu.
W skład wileńskiego oddziału Rady weszło pięciu Polaków z Litwy. Podczas konferencji Rady w Wilnie została przedstawiona idea akcji Kapitał Polonii, która łączy w sobie elementy gospodarcze i patriotyczne. Projektowi poświęcona była też grudniowa konferencja z udziałem m.in. wiceministra spraw zagranicznych Polski Jana Dziedziczaka. Ponadto akcja Kapitał Polonii została objęta patronatem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.
Z Piotrem Hoffmanem, prezes zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa, rozmawia Kamil Zalewski.
IAR/Kamil Zalewski/ho