Logo Polskiego Radia
Print

„Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.03.2018 20:00
  • W Grodnie zaprezentowano książkę o obrońcy miasta w 1939 roku [posłuchaj]
Polski publicysta, naukowiec i pisarz Piotr Kościński przedstawił mieszkańcom Grodna swoją najnowszą książkę
źródło: znadniemna.pl

Publikacja opowiada o majorze Benedykcie Serafinie faktycznemu dowódcy obrony Grodna w 1939 roku przed sowiecką agresją. W spotkaniu z pisarzem które zorganizował, nieuznawany przez miejscowe władze, Związek Polaków na Białorusi wzięło udział około 100 osób.

Piotr Kościński powiedział Polskiemu Radiu, że major Benedykt Serafin to postać praktycznie nieznana w Polsce i tym bardziej na Białorusi. „On był szefem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Grodnie i w czasie gdy wyznaczeni do obrony miasta generałowie czy pułkownicy z Grodna znikali on pozostał i faktycznie kierował obroną miasta” - mówi Piotr Kościński.

Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi zauważa, że major Serafin to bohater który przeszedł trudną drogę życiową. Po upadku Grodna trafił na Litwę , potem do lagrów na Syberii, walki w szeregach armii generała Andersa, a następnie powrót do Polski i śmierć - jako praktycznie zapomniana osoba w 1978 roku. „Książka jest dla mieszkańców Grodna i miejscowych Polaków ważnym wydarzeniem. Ta historia jest niesamowita” - mówi Poczobut.

Grodno w 1939 roku broniło się przed nacierającymi wojskami sowieckimi przez trzy dni. W efekcie zabitych zostało kilkudziesięciu żołnierzy sowieckich oraz zniszczono 19 czołgów i trzy samochody pancerne przeciwnika.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt