Logo Polskiego Radia
Print

Kolejny "Przystanek Historia IPN" w Wilnie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.05.2018 09:54
  • "Przystanek Historia IPN" w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Tematami spotkania: dokonania polskiej szkoły sowietologicznej oraz antykomunistyczne inicjatywy Wilnian
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Rafał Guz

Dokonania polskiej szkoły sowietologicznej oraz antykomunistyczne inicjatywy wileńskich publicystów i wykładowców przed II wojną światową były tematami kolejnego "Przystanku Historia IPN". Spotkanie odbyło się dzisiaj w wileńskim Domu Kultury Polskiej.

Spotkanie zatytułowane "Antykomunizm na straży Niepodległej. Przypadki wileńskie" poprowadził profesor Karol Sacewicz z delegatury IPN w Olsztynie. Jak powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, chodzi o to, aby zaznaczyć rolę środowiska wileńskiego. "Głównie publicystów, naukowców wileńskich, którzy analizowali zagadnienia międzynarodówki komunistycznej i na tym tle poprzez politykę uświadamiania prowadzili swoją krucjatę komunistyczną" - wyjaśnił Karol Sacewicz. A wszystko po to, aby ostrzegać, informować i uniemożliwiać komunistom poszerzanie swojej bazy społecznej. Jak zaznaczył profesor, było to bardzo ważne zadanie w całej przedwojennej Polsce, gdyż Związek Sowiecki był wrogo nastawiony do istnienia suwerennej Polski. Kraj ten działał za pośrednictwem Kominternu, czyli Komunistycznej Partii Polski i partii autonomicznych. "Na Wileńszczyźnie działała na przykład komunistyczna partia zachodniej Białorusi, która prowadziła działalność antypaństwową oraz agenturalną i dążyła do oderwania Kresów od Polski" - mówił Sacewicz i zwracał uwagę na działalność wileńskich wykładowców na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie takich jak profesor Masonius czy Wincenty Lutosławski - założyciel jednego ze stowarzyszeń działających antykomunistycznie.

"Przystanek Historia" to program edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, na który składa się cykl wykładów, dyskusji, wystaw i projekcji filmów na temat historii Polski. Bierze w nim udział kilkadziesiąt miast w Polsce i poza granicami kraju.

Kamil Zalewski/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt