Logo Polskiego Radia
Print

Białoruś: Apel w obronie polskich dzieci i nauczycieli

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 25.06.2018 17:03
  • Białoruś: Związek Polaków apeluje o zaprzestanie dyskryminowania polskich dzieci i nauczycieli [posłuchaj]
Chodzi o dyskryminowanie polskich dzieci przy przyjmowaniu do szkół w Grodnie i Wołkowysku
źródło: pixabay.com

Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze zaapelowała do prezydenta Aleksandra Łukaszenki o "położenie kresu dyskryminowaniu polskich dzieci" przy przyjmowaniu do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu apeluje również o zaprzestanie - jak to określono - "szykanowania nauczycieli języka polskiego w szkołach Grodzieńszczyzny".

Polscy działacze w wydanym oświadczeniu informują, że od 2015 roku władze oświatowe obwodu grodzieńskiego sztucznie ograniczają liczbę dzieci przyjmowanych do pierwszych klas szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W efekcie kilkadziesiąt polskich dzieci zostało już pozbawionych możliwości realizacji zagwarantowanego mniejszościom narodowym prawa do pobierania nauki w języku ojczystym.

Członkowie Rady Naczelnej Związku Polaków w przyjętym oświadczeniu zwracają również uwagę na niepokojący wzrost presji na nauczycieli języka polskiego, pracujących na terenie obwodu grodzieńskiego. Zaznaczają, że dyrekcje szkół, w których wykładany jest język polski, stawiają sztuczne przeszkody udziałowi nauczycieli języka polskiego w szkoleniach w Polsce. Wyjazd na szkolenia do Polski grozi nauczycielom zwolnieniem z pracy. Dlatego polscy aktywiści zaapelowali do prezydenta Białorusi o interwencję w tej sprawie.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt