Logo Polskiego Radia
Print

Legendarna polska lecznica na Pokuciu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.06.2018 17:09
  • Konferencja w Kosowie na ukraińskim Pokuciu. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Lecznica Apolinarego Tarnawskiego była znanym w dwudziestoleciu uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżały elity II RP
Foto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

W Kosowie na ukraińskim Pokucie odbyła się konferencja „Dziedzictwo historyczno-kulturowe, architektoniczne i przyrodnicze lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego”. Gościny sympozjum użyczył kosowski Instytut Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej. Konferencja odbyła się z inicjatywy Natalii Tarkowskiej, popularyzatorki pamięci o lecznicy Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie, autorki książki „Lecznica narodu: kulturotwórcza rola Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie na Pokuciu”.

/

Lecznica Apolinarego Tarnawskiego była znanym w dwudziestoleciu uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżały elity II Rzeczypospolitej. Bywali tu między innymi Wojciech Korfanty, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Gabriela Zapolska i Kazimierz Wierzyński. Zakład słynął z nietypowych wówczas metod leczenia poprzez głodówki i pracę.

Konferencję zorganizowało Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Senatu RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Wydarzenie wsparł również Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Relację przygotował Wojciech Jankowski z "Kuriera Galicyjskiego".

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt