Logo Polskiego Radia
Print

VIII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Sybiraków

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.06.2018 14:03
Jan Józef Kasprzyk do Sybiraków: przeszliście piekło, ale doszliście do wolnej Polski
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i Maria Stankiewicz podczas VIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Sybiraków. Podczas zjazdu odbyło się uroczyste wręczenie Złotego Krzyża Zasługi Marii Stankiewicz oraz odznaczenie medalami "Pro Patria" osób szczególnie zasłużonych w upamiętnianiu walk o niepodległość RP.Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i Maria Stankiewicz podczas VIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Sybiraków. Podczas zjazdu odbyło się uroczyste wręczenie Złotego Krzyża Zasługi Marii Stankiewicz oraz odznaczenie medalami "Pro Patria" osób szczególnie zasłużonych w upamiętnianiu walk o niepodległość RP.PAP/Tomasz Gzell

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas inauguracji VIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Sybiraków wręczył Marii Stankiewicz Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie przyznał prezydent Andrzej Duda za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz za wkład w edukację patriotyczną młodzieży.

Jan Józef Kasprzyk zapewnił Sybiraków, że polskie władze zrobią wszystko, aby nie tylko słowem upamiętnić 90. rocznicę powstania Związku Sybiraków. Podkreślił, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspiera różne instytucje, w tym Kancelarię Prezydenta, w znalezieniu ustawodawczego rozwiązania przyznającego odszkodowania Sybirakom. - (...) Aby powrócić do tego pomysłu świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, aby w jakiś sposób zrekompensować wam cierpienie, bo tej rekompensaty nigdy Federacja Rosyjska wam nie da - mówił Jan Józef Kasprzyk. - Przeszliście piekło, ale doszliście do wolnej Polski - zwrócił się do ofiar wywózek w głąb Rosji Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Dzisiaj ja i moje pokolenie, i Polska cała, chyli głowę przed matkami-Sybiraczkami, które często poświęcały swoje zdrowie, a nawet życie, aby dzieci przetrwały, przeżyły i nigdy nie straciły wiary w wolną Polskę, w powrót do ojczyzny - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Tragiczne losy Sybiraków

Wiceprezes Koła Związku Sybiraków w Kłodzku Zygmunt Drozd mówi, że urodził się w wagonie podczas zsyłki w głąb Rosji po tym jak sowieccy żołnierze zaaresztowali nieopodal Lwowa jego mamę. - Mamusia urodziła mnie na węglu, trzy miesiące nie byłem kąpany. Przeżyliśmy gehennę. Do szesnastego roku życia chorowałem. Dziadkowie i część wujostwa zmarli z wycieńczenia, głodu i chorób - powiedział IAR Zygmunt Drozd.

Obrady VIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Sybiraków odbywają się w Akademii Sztuki Wojennej. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów uhonorował cztery osoby szczególnie zasłużone w upamiętnianiu walk o niepodległość Medalami Pro Patria.

W latach czterdziestych nastąpiły masowe deportacje Polaków na Syberię, do Kazachstanu i w inne regiony Związku Sowieckiego. Liczba zesłańców-Sybiraków osiągnęła prawie półtora miliona obywateli polskich. Do Związku Sybiraków należy około 26 tysięcy Polaków żyjących w kraju i za granicą.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt