Logo Polskiego Radia
Print

Polski kościół w Dublinie wita pielgrzymów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.08.2018 13:03
Kościół pod wezwaniem św. Audoena zaangażowany jest w organizację spotkania z papieżem Franciszkiem
Papież Franciszek w Irlandii. Foto: PAP/EPA/ANSA/VATICAN PRESS OFFICEPapież Franciszek w Irlandii. Foto: PAP/EPA/ANSA/VATICAN PRESS OFFICE

Kościół pod wezwaniem świętego Audoena w Dublinie, gdzie znajduje się siedziba duszpasterstwa polskiego w Irlandii, uczestniczy w inicjatywach Światowego Spotkania Rodzin, na które przybył w sobotę papież Franciszek. Kościół otwarty jest dla pielgrzymów.

Kościół w centrum irlandzkiej stolicy został wybrany przez organizatorów światowego zlotu jako jeden z siedmiu kościołów stacyjnych na "Drodze pielgrzymów". Przyjmowaniem osób przybyłych z wielu krajów i udzielaniem im wszelkich informacji zajmują się wolontariusze - przedstawiciele polskich wspólnot działających przy kościele prowadzonym przez księży chrystusowców.

Ochotnicy witają pielgrzymów i wbijają im pamiątkowe pieczątki z wizyty. Ci, którzy zgromadzą siedem pieczątek z siedmiu dublińskich świątyń, otrzymają od organizatorów Światowego Spotkania Rodzin specjalny dyplom.

"Pomagamy pielgrzymom udzielając im wszelkich możliwych informacji, opowiadamy o naszej wspólnocie i czekamy na przyjazd papieża Franciszka. Jesteśmy pewni, że ta wizyta przyniesie wiele łask" - powiedziała PAP Agnieszka Badacz z Dublina, jedna z wolontariuszek. Dodała, że wejście do kościoła zostało specjalnie udekorowane kwiatami, bo znajduje się on na trasie przejazdu papieża.

"Dla nas, Polaków mieszkających w Irlandii jest to bardzo ważne miejsce" - zaznaczyła.

Koordynująca pracę wolontariuszy Laura Mikołajczak, która oprowadza po kościele, zwraca uwagę na przygotowaną z okazji Światowego Spotkania Rodzin wystawę "Dar dziadków dla rodziny".

"Pokazujemy na niej, jak ważna jest rola dziadków w każdej rodzinie, jak istotny jest ich wkład w życie rodzinne, o czym mówi często papież Franciszek" - wyjaśnia.

Na małej wystawie prezentowane jest między innymi zdjęcie sprzed lat z Argentyny, przedstawiające obecnego papieża z jego włoską babcią Rosą.

To, że prezentację poświęcono roli dziadków, polska ochotniczka tłumaczy tym, że w kościele przechowywana jest relikwia świętej Anny, babci Jezusa i matki Maryi.

Przed południem w niedzielę z kościoła św. Audoena wyruszy grupa polskich wiernych do Phoenix Park na mszę pod przewodnictwem Franciszka.

"Będzie nas widać w czasie papieskiej mszy, bo udało nam się załatwić, że będziemy wszyscy w jednym sektorze" - podkreśliła Agnieszka Badacz.

Wolontariusze są pewni, że na mszy będzie wielu Polaków, i dodają, że karty wstępu były rozdawane w kilku punktach w Dublinie.

W sobotę niektórzy wierni z parafii udają się na wieczorne Święto Rodzin, pierwsze spotkanie z papieżem na stadionie Croke Park. Zgromadzi się tam łącznie około 80 tysięcy osób.

W sobotę mszę dla polskich pielgrzymów odprawił w kościele św. Audoena stojący na czele polskiej delegacji na IX Światowe Spotkanie Rodzin biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt