Minister edukacji narodowej Anna Zalewska rozpoczęła dwudniową wizytę na Litwie. W Wilnie spotka się z przedstawicielami władz Litwy oraz środowisk polskiej oświaty na Litwie. Minister Zalewskiej towarzyszy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.
Andrzej Papierz swoją wizytę na Litwie rozpoczął od złożenia w czwartek wieczorem wieńca przy wileńskiej wieży telewizyjnej, gdzie w styczniu 1991 roku 14 osób zginęło pod gąsiennicami radzieckich czołgów.
W piątek Andrzej Papierz oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkali się z przedstawicielami środowisk oświaty polskiej.
Foto: Roman Niedźwiecki/zw.lt
Zaplanowano też spotkania z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem oraz minister oświaty i nauki Jurgitą Petrauskiene. "Nasze oczekiwania są takie, że na pewno minister powinna poruszyć problem egzaminu maturalnego z języka polskiego" - powiedział Polskiemu Radku Józef Kwiatkowski prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". Język polski nie jest na litewskiej maturze przedmiotem obowiązkowym. Kwiatkowski dodaje, że społeczność polska chciałaby, aby wyniki z egzaminu z języka ojczystego były też brane pod uwagę przy rekrutacji na bezpłatne studia na Litwie.
Polscy politycy odwiedzili też cmentarz na Rossie. Tam przy Mauzoleum Matki i Serca Syna zostały złożone kwiaty. Wieczorem natomiast uczestniczyli w otwarciu polsko-litewskiej wystawy "Czekając na nowe nadejście".
W sobotę Anna Zalewska i Andrzej Papierz wezmą udział m.in. w ceremonii przekazania wyprawek uczniom klas pierwszych w ramach akcji "Bon pierwszaka".
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach odbędzie się uroczysta inauguracja III edycji projektu Bon Pierwszaka – Litwa.
Podczas uroczystości Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, Pan Andrzej Papierz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Pan Jakub Kowalski, Szef Kancelarii Senatu RP, przekażą uczniom klas pierwszych z polskich szkół w Wilnie i Solecznikach oraz w rejonach wileńskim, trockim i solecznickim, wyprawki szkolne zakupione przez Fundację „Pomoc Polakom
na Wschodzie” ze środków finansowych otrzymanych w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.
Dodatkowo w ramach dotacji Senatu RP przekazanej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, po 1 września 2018 roku każdy uczeń klasy pierwszej otrzyma stypendium finansowe przeznaczone na realizację potrzeb edukacyjnych.
Ponadto każda szkoła polska na Litwie otrzyma pakiet edukacyjny ufundowany przez Fundację Wolne Dźwięki, która jest partnerem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w tegorocznej edycji projektu Bon Pierwszaka - Litwa.
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymają także okolicznościowe upominki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.
Projekt jest realizowany po raz trzeci przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
IAR/ho