Logo Polskiego Radia
Print

Wilno: wielka promocja polskiej oświaty

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 15.09.2018 20:22
  • Wilno: promocja polskiej oświaty na Targach Edukacyjnych Szkół Polskich na Litwie [posłuchaj]
Polskie szkoły prezentowały swoje osiągnięcia na Targach Edukacyjnych Szkół Polskich na Litwie "100 Barw"
Foto: pixabay.com/airunique

W centrum litewskiej stolicy swój dorobek zaprezentowały polskie placówki edukacyjne z Wilna i Wileńszczyzny, promując w ten sposób polską oświatę w tym kraju.

Targi odbyły się na Placu Łukiskim. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez mieszkańców Wilna. Na scenie swój dorobek artystyczny zaprezentowały szkolne zespoły oraz teatry. Na targach polskie placówki oświatowe działające przede wszystkim w Wilnie i na Wileńszczyźnie miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia. Tym samym mogły zachęcać rodziców do zapisywania swoich dzieci właśnie do polskich szkół.

Swoje stoiska miały tutaj m.in. wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku, Szkoła Sztuk Walki "Centrum Sztuk Samoobrony", a także harcerze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Swoje stoisko miała też Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Jej prezes, Mikołaj Falkowski, ocenia, że ta inicjatywa jest bardzo dobrym sposobem na promocję polskiej oświaty na Litwie.

"Uważamy, że właśnie w ten sposób, poprzez wyjście do ludzi, poprzez ekspozycję tego co najlepsze w tych szkołach na zewnątrz możemy zachęcić i zbudować jeszcze lepszą pozycję i markę szkół polskich na Litwie" - powiedział Falkowski i dodał, że targi wpisują się szerzej w kampanię "Kto ty jesteś?", prowadzoną przez Fundację od początku tego miesiąca i promocję języka polskiego poza granicami Polski. "Naszą ogólną troską jest to, żebyśmy tym co nas może łączyć, a nie dzielić, czyli językiem polskim posługiwali się jak najlepiej, szczególnie teraz w okresie stulecia niepodległości" - mówił Polskiemu Radiu Falkowski.

Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich "Macierz Szkolna".

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt