Logo Polskiego Radia
Print

Dni Paderewskiego w Nowym Jorku

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 19.11.2018 10:45
  • Dni Paderewskiego w Nowym Jorku [posłuchaj]
W ramach projektu „Ignacy Jan Paderewski-Ikona Niepodległości“ odbyły się koncerty, wykłady i spotkania z artystami
gnacy Jan Paderewski Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty, można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy znawcy Paderewskiego.

Pomysłodawcą projektu jest profesor Adam Wibrowski, członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych promujących na świecie twórczość mistrza.

"Pierwsze i ostatnie kroki Ignacego Jana Paderewskiego w Ameryce wiążą się z Nowym Jorkiem. Do tego miasta przyjechał, swoją muzyką porwał melomanów oraz polityków i zmarł w tym mieście"- mówił podczas spotkania w bibliotece w Centrum Lincolna profesor Adam Wibrowski.

Paderewski podczas swoich amerykańskich koncertów przypominał o Polsce, lobbował wśród amerykańskiej elity. To pod jego wpływem prezydent Woodrow Wilson opowiedział się za utworzeniem niepodległej Polski, a ponad 20 tysięcy młodych Amerykanów polskiego pochodzenia pojechało do Europy, aby walczyć o Polskę.

Podczas odczytów i pokazów filmowych nowojorczycy dowiedzieli się również o dobroczynnej działalności polskiego artysty, dzięki któremu został zbudowany w Nowym Jorku słynny Łuk Waszyngtona

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt