Logo Polskiego Radia
Print

Spotkania świąteczne organizacji polonijnych

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.12.2018 14:06
  • To między innymi wspólne śpiewanie polskich kolęg, koncerty czy spotkania opłatkowe - mówi Dariusz Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej (IAR)
Kilkaset organizacji polonijnych na całym świecie organizuje spotkania świąteczne - wydarzenia te wspiera Stowarzyszenie Wspólnota Polska
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

To między innymi wspólne śpiewanie polskich kolęd, koncerty czy spotkania opłatkowe. - Polacy żyjący poza granicami chcą podtrzymywać kontakt z kulturą, językiem, ale też religią. Święta są doskonałym pretekstem do tego, by rozwijać tę polskość - mówi Dariusz Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej.

Podkreśla on, że Polacy swoje tradycje świąteczne zawieźli do różnych zakątków świata - również tam, gdzie o "białych świętach" nie może być mowy. - Dzisiaj w Brazylii jest około trzydziestu stopni, ale tamtejsze społeczności polskie starają się, żeby te święta odcisnęły piętno na ich codziennym życiu - mówi prezes. Jego zdaniem często przedstawiciele Polonii na święta przyjeżdżają do Polski. Wspólnota Polska w tym roku gości między innymi kilkunastoosobową grupę Polaków mieszkających na co dzień w Australii.

Z wyliczeń MSZ wynika, że poza granicami kraju życje około 20 mln Polaków. 4 mln - w Europie zachodniej, 1,5 mln na wschodzie Europy, a 12,5 mln - w obu Amerykach.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt