Logo Polskiego Radia
Print

Polacy na Białorusi podsumowują rok i robią plany

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.12.2018 15:09
  • Polacy z Białorusi podsumowują rok i robią plany. Relacja Włodzimierza Paca [posłuchaj]
Polacy mieszkający na Białorusi podkreślają, że miniony 2018 rok był wyjątkowy
Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na BiałorusiAndżelika Borys, prezes Związku Polaków na BiałorusiFoto: Michał Fedusio/PRdZ

Wraz z rodakami w Ojczyźnie obchodzili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozwój odnotowują najstarsze polskie organizacje na Białorusi.

Polska Macierz Szkolna w Grodnie obchodziła w tym roku sto lat od momentu założenia. Stanisław Sienkiewicz - prezes tej organizacji - powiedział Polskiemu Radiu, że w nowym roku ma nadzieję na rozbudowę budynku Społecznej Szkoły Polskiej

Swoje życzenia ma również biskup Aleksander Kaszkiewicz - ordynariusz diecezji grodzieńskiej. Biskup Kaszkiewicz przypomniał, że w tym roku obchodzono 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. W przyszłym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Obaj wielcy Polacy urodzili się na ziemiach, które wchodzą w skład obecnej Białorusi, i są również szanowani przez Białorusinów.

Z kolei Andżelika Borys - prezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze - przypomniała, że jej organizacja obchodziła w tym roku 30-lecie istnienia. Mijający rok oceniła jako dobry, gdyż powstały nowe oddziały Związku i organizowano różne przedsięwzięcia.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt