Logo Polskiego Radia
Print

Lwów: Uczczono rocznicę Powstania Styczniowego

IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.01.2019 09:59
  • Lwów: Obchody 156. rocznicy powstania styczniowego. Materiał Eugeniusza Sały (IAR)
Jak co roku Polacy ze Lwowa oddali hołd pochowanym na Cmentarzu Łyczakowskim powstańcom styczniowym
PR/Wojciech Jankowski

Na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim przedstawiciele społeczności polskiej Lwowa i obwodu lwowskiego oraz goście z Polski uczcili 156. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W obchodach wzięli udział minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, prezesi miejscowych organizacji polskich, uczniowie polskich szkół, harcerze i strzelcy.

- Dziękuję państwu, że co roku gromadzicie się tutaj w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, aby oddać hołd nie tylko tym, którzy półtora wieku temu walczyli o Polskę. Ale też ich następcom, którzy tutaj poznawali czym jest polskość, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny - zaznaczył minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP.

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że powstanie styczniowe ukształtowało ducha narodu polskiego. - Od powstania styczniowego, jak mówił Józef Piłsudski, rodzi się nowa Polska. Rok 1863 jest przełomem w myśleniu o nowoczesnym Polaku, o tym, który ma w sobie bardzo głęboko zakorzenione umiłowanie wolności i pragnienie niepodległości -powiedział minister.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał, że ogromną zasługę w pamięci o powstaniu styczniowym ma Artur Grottger. - Rok 1918 pokazał, że duch w narodzie nie zginął. Ale w tym ogromna też zasługa Artura Grottgera. On chyba w najpiękniejszy sposób pokazał czym było powstanie styczniowe. On zbudował na powstaniu styczniowym pewien polski współczesny kod kulturowy - podsumował minister Kasprzyk.

Medal "Pro Bono Poloniae"

Medalem "Pro Bono Poloniae" został nagrodzony m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Janusz Balicki. - Nasze towarzystwo jest stałym opiekunem tego miejsca. To wydarzenie nie było dla nas zaskoczeniem. Wiemy, że dużo ludzi nas szanuję. Ale nie spodziewaliśmy się takiego odznaczenia - powiedział Janusz Balicki.

U stóp pomnika Szymona Wizunasa Szydłowskiego złożono wieńce oraz zapalono znicze. Na zakończenie zebrani odśpiewali "Rotę" Marii Konopnickiej. Zapalono również znicze na grobie Artura Grottgera, malarza powstania styczniowego spoczywającego na Cmentarzu Łyczakowskim.

Kwatera powstańców styczniowych położona jest w najwyższej części Cmentarza Łyczakowskiego. Są tu groby 230 osób. Na Cmentarzu Łyczakowskim jest pochowany m.in.: ostatni członek Rządu Narodowego Józef Kajetan Jankowski, generałowie Józef Śmiechowski, Antoni Jeziorański i Michał Jan Heidenreich, sekretarz stanu w Rządzie Narodowym Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Biechoński, organizatorki pomocy powstańcom Julia i Zofia Romanowicz, wybitny aktor Gustaw Fiszer, znakomity zoolog Benedykt Dybowski oraz bracia Tadeusz, Kazimierz i Józef Żulińscy.

Relację przygotowali Eugeniusz Sało i Aleksander Kuśnierz z Kuriera Galicyjskiego

dad

Zobacz nasz profil na facebooku!

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt