Logo Polskiego Radia
Print

Polscy imigranci na Wyspach wobec Brexitu

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 13.03.2019 14:24
  • Polscy imigranci na Wyspach wobec Brexitu [posłuchaj]
Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie nie powinna się zmienić, choć wiele zależy od brytyjskiego rządu
Twardy Brexit czy odsunięcie w czasie?Twardy Brexit czy odsunięcie w czasie?Foto: pixabay.com/Domena Publiczna

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła we wtorek rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wydarzenia na Wyspach pilnie obserwują nie tylko europejscy politycy, ale też imigranci pracujący w Wielkiej Brytanii, w tym Polacy. Jak zapewnia rząd brytyjski, nie mają oni podstaw do niepokoju, bo wszystkie prawa, które będą przyznane obywatelom UE przebywającym na terenie Wielkiej Brytanii w ramach umowy wyjścia, są też zapewniane w wypadku twardego Brexitu. Obejmują one np. prawo do pobytu, pracy czy ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia.

Jak zapewnia Miłosz Wiatrowski - ekspert ds. ekonomii, autor raportu dotyczącego Brexitu przygotowanego dla Fundacji Schumana - sytuacja Polaków, którzy obecnie pracują na Wyspach, nie powinna się zmienić, jeśli tylko rząd brytyjski dotrzyma obietnicy. – Nawet jeśli twardy Brexit stanie się faktem, to odpowiednie dokumenty, które byłyby potrzebne w takiej sytuacji imigrantom zarobkowym, będzie można załatwić w okresie przejściowym do końca grudnia 2020 roku – dodaje ekspert.

- Polacy na Wyspach są potrzebni i ogólnie prawnie zabezpieczeni – uspokaja Miłosz Wiatrowski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt