Logo Polskiego Radia
Print

Cyforwy podręcznik do historii dla młodzieży polonijnej

IAR
Dariusz Adamski 19.03.2019 13:41
  • Powstał internetowy podręcznik historii dla młodzieży polonijnej. Materiał Karola Surówki (IAR)
  • Cyfrowy podręcznik do nauki polskiej historii. Relacja Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Powstał internetowy podręcznik historii dla młodzieży polonijnej - nosi nazwę "Dawniej to było"
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes IPN Jarosław Szarek i profesor Włodzimierz Suleja  podczas konferencji prasowej i prezentacji pakietu edukacyjnego do nauczania historii w szkołach polonijnych "Dawniej to było"Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes IPN Jarosław Szarek i profesor Włodzimierz Suleja podczas konferencji prasowej i prezentacji pakietu edukacyjnego do nauczania historii w szkołach polonijnych "Dawniej to było"PAP/Tomasz Gzell

We wtorek w Domu Polonii im. prof. A. Stelmachowskiego w Warszawie odbyła się prezentacja pakietu edukacyjnego "Dawniej to było". Pakiet przygotowany jest do nauczania historii w szkołach polonijnych. W prezentacji uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes IPN dr Jarosław Szarek, prof. Włodzimierz Suleja, który kieruje Biurem Badań Historycznych IPN, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, dyrektor Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk, uczniowie Szkoły Polskiej w Wiedniu wraz z nauczycielami.

- To jest świetna rzecz dedykowana nauczycielom, uczniom, ale w ogóle Polonii, tym ludziom, którzy często już nie potrafią mówić po polsku, korzystając z tego pakietu będą uczyć się języka polskiego, będą poznawać polską historię - powiedział Stanisław Karczewski.

Jak mówił, kilka dni temu wysłuchał expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i ucieszyło go to, że "pan minister tak dużo uwagi poświęcił Polonii, że tak dużo mówił o tym, jak bardzo liczymy na Polonię, jak w naszej polityce, polityce zagranicznej rządu, polityce naszej historycznej, polityce naszej Senatu, który zajmuje się i wspiera niezwykle Polonię, ważny jest właśnie ten wymiar polonijny, ale również edukacyjny skierowany do dzieci". - Nauka języka polskiego, nauka historii, nauka literatury, nauka naszej tradycji, nauka i pokazywanie młodym ludziom, rozsianym po całym świecie tego, jakie mamy wielkie bogactwo, z czego mogą być niezwykle dumni, to wielki kapitał i wielka potrzeba - podkreślił.

W jego ocenie, dobrze by było, żeby materiały edukacyjne były prezentowane również w innych językach. Jak mówił, jest to "bardzo ważne, żeby przedstawiciele innych narodowości poznawali polską historię".

Polonia "najlepszym ambasadorem sprawy polskiej"

Prezes IPN Jarosław Szarek zwracając się do Polonii powiedział, że są "najlepszymi ambasadorami sprawy polskiej". Zwrócił uwagę, że to od nauczycieli i ich zaangażowania zależy, "czy ten projekt będzie realny" i czy "młodzież będzie wrażliwa na Polskę, czy ta młodzież będzie dalej pamiętać skąd wyrasta, skąd pochodzą jej ojcowie, dziadkowie, przodkowie". - Są państwo też strażnikami tego ogromnego dziedzictwa, które pokolenia Polaków pozostawiły poza granicami Polski - dodał.

Katarzyna Czyżycka, dyrektor programowy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zdradziła, że przygotowanie pakietu zajęło 10 miesięcy. Jak mówiła, jest on "szczególny, ponieważ jest dostosowany do języka dzieci polonijnych". Przyznała, że w pakiecie "duży nacisk położony jest na historię emigracji, na to, w jaki sposób emigracja przyczyniła się m.in. do odzyskania niepodległości".

Dodała, że znalazły się w nim "animacje, baza ilustracji, scenariusze lekcji, dwa podręczniki - jeden skierowany do nauczycieli, drugi do dzieci, gry, zabawy, interaktywne quizy".

Cały pakiet jest darmowy i dostępny pod adresem: http://dawniejtobylo.wspolnotapolska.org.pl/

Prezentację uświetnił występ artystyczny uczniów ze Szkoły Polskiej w Wiedniu.

Na pakiet składają się: podręcznik dla nauczycieli "Przewodnik po historii Polski" prof. Włodzimierza Sulei, wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, podręcznik dla dzieci "Mały przewodnik po historii Polski" Łukasza Malinowskiego, poradnik dydaktyczny dla nauczycieli oraz zestaw multimedialnych materiałów pomocniczych do prowadzenia lekcji.

Inicjatorzy akcji napisali, że "pakiet stanowi podstawę do realizacji elementarnego kursu historii Polski, gdzie fundamentem narracji jest dziedzictwo kulturowe". "Opowieść prowadzona jest przez pryzmat rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego Polski, z ukazaniem jej wpływu na dzieje Europy i świata" - dodano.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt