Lwów: naukowcy z Polski i Ukrainy o bezpieczeństwie
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski
06.04.2019 10:04
-
We Lwowie naukowcy z Polski i Ukrainy dyskutowali o bezpieczeństwie międzynarodowym. Materiał Eugeniusza Sały
Ponad 50 naukowców dyskutowało we Lwowie o sytuacji geopolitycznej i uwarunkowaniach bezpieczeństwa regionalnego
Fot.: Eugeniusz Sało/PRdZ
We Lwowskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Kryzys współczesnego systemu bezpieczeństwa: w poszukiwaniu nowego porządku międzynarodowego”.
Ponad 50 naukowców z Polski i Ukrainy rozmawiało o sytuacji geopolitycznej i uwarunkowaniach bezpieczeństwa regionalnego, nowych zagrożeniach bezpieczeństwa w regionie Europy środkowo-wschodniej oraz relacjach polsko-ukraińskich.
Prof. Markijan Malski z Lwowskiego Uniwersytetu zaznaczył, że głównym akcentem konferencji jest bezpieczeństwo regionalne. - Doskonale zdajemy sobie sprawę, że globalne bezpieczeństwo składa się z dużej liczby bezpieczeństw regionalnych. Mówimy tutaj o tym, jak wykorzystać wszystkie możliwe mechanizmy współpracy regionalnej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na naszych terytoriach – powiedział prof. Markijan Malski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki.
Dr Paweł Trefler, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu podkreślił, że temat bezpieczeństwa międzynarodowego jest coraz bardziej aktualny, a jego realia ciągle ulegają zmianom.
- Jest to bardzo szeroki temat, który wymaga spojrzenia wieloaspektowego. Myślę, że wymiana informacji, tez czy wyników projektów naukowych, również w relacjach polsko-ukraińskich w Europie Środowej i Wschodniej, jest bardzo istotnym zagadnieniem nad którym będziemy dyskutować również w kolejnych latach – zaznaczył Paweł Trefler.
Badacz stosunków międzynarodowych z Przemyśla również opowiedział o głównych zagrożeniach bezpieczeństwa międzynarodowego. „Jest to na pewno odradzanie się takiego myślenia nacjonalistycznego, ruchy populistyczne, kryzys integracji Unii Europejskiej oraz napięcia na wschodzie Europy w relacjach Ukrainy i Rosji. Ale także zagrożenia globalne takie jak terroryzm, cyberprzestępczość i migracje” – podsumował.
Organizatorami konferencji są: Wydział Stosunków Międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytut Stosunków Międzynarodowych i Politologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych.
Eugeniusz Sało/dad