Logo Polskiego Radia
Print

"Marsz, marsz Batory". Książka o legendarnym statku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.05.2019 18:00
  • Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot o swojej najnowszej książce "Marsz, marsz Batory". Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
- Dedykujemy tę książkę wszystkim emigrantom - mówią Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, autorki książki
Barbara Calliot i Aleksandra Karkowska w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyBarbara Calliot i Aleksandra Karkowska w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy

Legendarny transatlantyk M/S "Batory" jest bohaterem książki i gdyńskiej wystawy "Marsz, marsz Batory". 33 lata pływał pod polską banderą. Odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów.

- Odszukałyśmy osoby, które płynęły "Batorym" na emigrację do Stanów Zjednoczonych i Kanady. To była bardzo odważna decyzja. Dla wielu była to podróż w jedną stronę. Chciałyśmy tą książką oddać hołd wszystkim, którzy wyemigrowali - mówi Aleksandra Karkowska.

- Szukałyśmy tych osób w Polsce, na terenie Warszawy, Trójmiasta i Podhala. Poleciałyśmy także do USA i Kanady, bardzo nam zależało, żeby tam odnaleźć te osoby. Byłyśmy w najważniejszych portach, gdzie dopływał "Batory": Nowym Jorku, Montrealu i Halifaxie - tłumaczy Barbara Caillot.

Autorki przeprowadziły ponad 50 wywiadów z pasażerami, ale także osobami, które pracowały na statku. Wysłuchane wspomnienia, zapamiętane wrażenia oraz zdjęcia umieściły w książce. Część z nich można zobaczyć na plenerowej ekspozycji na Skwerze Kościuszki w Gdyni, która będzie dostępna do 2 czerwca.

Aleksandra
Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot na Skwerze Kościuszki w Gdyni Foto: Radio Gdańsk/Marzena Bakowska

"Oczarował nas statek M/S Batory. Legendarny transatlantyk. Rejs "Batorym" to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie" - piszą autorki książki "Marsz, marsz Batory".

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. W 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek "Banany z cukru pudru" (2015) i "Na Giewont się patrzy" (2016), "Mewa na patyku" (2019), serii interakcyjnych zeszytów "Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!", "Notatnik wakacyjny", "Na Gwiazdkę", "Zeszyt tatrzański" oraz zeszytu "B jak Batory" o historii statku M/S Batory. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.

/

Na spotkanie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt