Logo Polskiego Radia
Print

Pierwsza dama zakończyła swoją wizytę na Ukrainie

IAR
Dariusz Adamski 07.06.2019 09:00
  • Zakończenie wizyty pierwszej damy na Ukrainie. Relacja Eugeniusza Sało
Z okazji 5. Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka wizytę we Lwowie złożyła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda
Fot.: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Spotkaniem z Polakami z uczniami i nauczycielami sobotniej szkoły języka polskiego w Żółkwi oraz oraz zwiedzaniem Kolegiaty św. Wawrzyńca zakończyła swoją wizytę na Ukrainie małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama odwiedziła również polskie rodziny, dzieci i młodzież w Złoczowie w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz spotkała się z młodymi liderami polskich środowisk z całej Ukrainy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie).

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała miejscowym Polakom za pracę, zaangażowanie i wytrwałość w krzewieniu polskiej kultury, języka i tradycji wśród młodego pokolenia. - Dziękuję Państwu za krzewienie polskości, nauczanie języka polsiego, opiekę nad osobam starszymi oraz za opiekę nad miejscami pamięci. Przede wszystkim chciałabym podziękować młodym naszym rodakom, że choć urodzeni tutaj na Ukrainie, tak bardzo interesują się krajem swoich przodków – podkreśliła prezydentowa.

Fot.
Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Na spotkanie z pierwszą damą do Stanisławowa przyjechała Natalia Kostuszewicz, młoda Polka ze wschodniej Ukrainy. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mogłam się spotkać z prezydentową, porozmawiać z nią i przekazać swoje osobiste wrażenia od udziału w Forum Młodych Polaków - powiedziała.

Fot.
Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Agata Kornhauser-Duda wizytowała na zachodniej Ukrainie w dniach 6-8 czerwca. Podczas wizyty pierwszej damie towarzyszyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski, ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Eugeniusz Sało

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt