Logo Polskiego Radia
Print

Szef MEN spotkał się z młodzieżą polonijną z USA

IAR / PAP
Dariusz Adamski 08.07.2019 15:36
Cieszę się, że wybraliście pobyt w województwie podlaskim, nad naszymi jeziorami - mówił Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiMinister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski Foto: PAP/Artur Reszko

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, która odpoczywa na obozie edukacyjnym dla uczniów ze szkół polonijnych.

- W Polsce są wakacje. Dzieci wypoczywają na takich obozach jak wasz, ale wasz obóz jest szczególny, bo to obóz dla Polaków, młodzieży pochodzenia polskiego z innych państw. Cieszę się, że wybraliście pobyt w województwie podlaskim, nad naszymi jeziorami - powiedział w Augustowie minister Piontkowski.

Dodał, że MEN dofinansowuje takie kolonie dla Polaków ze Wschodu, ale też dla Polonii z USA i Europy Zachodniej. Ministerstwo w 2019 roku przeznaczyło na ten cel 700 tys. zł.

Projekt realizowany jest z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. W Augustowie przebywa 35 uczniów z 19 szkół polonijnych. Uczestnicy projektu doskonalą podczas obozu znajomość języka polskiego, historii Polski, w tym wiedzy o Kresach. W obozie uczestniczą także uczniowie ze szkół w Polsce.

"Dzieci potrzebują kontaktu bezpośredniego z rodakami"

- Mam nadzieję, że ten przyjazd pozwoli nie tylko podszlifować im język polski, ale pozwoli zachować również więź z ojczyzną. Takie spotkania pokazują, że te dzieci potrzebują kontaktu bezpośredniego z rodakami, tutaj na miejscu - powiedział po spotkaniu Piontkowski.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka powiedziała, że jej organizacja istnieje od ponad 100 lat i nadzoruje 10 tys. uczniów w USA. Dodała, że w 2019 roku organizacja ta realizuje projekt "Na ścieżkach historii".

- Dzieci, które tu przyjechały, to uczniowie, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce, a przede wszystkim wykazują zainteresowanie i chęć przyjazdu do Polski. Pobyt dzieci polega na nauce języka polskiego. Mamy tutaj specjalne lektoraty, gdzie uczą się języka polskiego komunikatywnego. Dodatkowo poznają historię tego regionu – dodała Dorota Andraka.

500 form wypoczynku letniego

Na spotkaniu w Augustowie był obecny również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka.

Kurator poinformowała, że w woj. podlaskim jest obecnie zgłoszonych ok. 500 różnych form wypoczynku letniego. Ta liczba na pewno powiększy się do końca wakacji. - Zależy nam, aby ten wypoczynek odbywał się bezpiecznie, aby dziećmi zajmowała się wykwalifikowana kadra, a zajęcia były atrakcyjne - powiedziała Beata Pietruszka.

Młodzież po spotkaniu z ministrem wzięła udział w zajęciach z przedstawicielami policji, Straży Pożarnej, a także Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczyła się m.in. bezpiecznego zachowania na wodzie.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt