Logo Polskiego Radia
Print

„Akcji Ukraina”. Wyjątkowe wakacje dla dzieci z Ukrainy

IAR
Dariusz Adamski 09.07.2019 09:28
  • Wolontariusze z Polski zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy. Relacja Eugeniusza Sało
Wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy
Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

W ramach „Akcji Ukraina” wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa przeprowadzili tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia z Pnikuta i Mościsk w obwodzie lwowskim. Przez cały tydzień 20 animatorów z Polski pracowało z grupą ok. 130 dzieci w wieku 8-14 lat.

W tym roku hasłem przewodnim rekolekcji jest postać Ducha Świętego. W pierwszej połowie dnia dzieci biorą udział w ciekawych konferencjach i pracach w grupach zespołowych. Po południu mają gry i zabawy sportowe. Podczas rekolekcji dzieci uczą się, modlą się i wspólnie się bawią.

- Uczymy się różnych rzeczy o Bogu. Mamy konferencje i różnego rodzaju zawody sportowe" - powiedział Jurek Dmytriw z Myślatycz po raz siódmy bierze udział w rekolekcjach. - Podoba mi się tutaj wszystko. Bardzo interesujący program. Jest dużo nowych druhów, animatorów i nowych dzieci - powiedziała Julia Winiarska z Tamanowic.

Fot.
Fot. Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Jakub Postrzednik, animator z Krakowa zaznaczył, że wolontariusze chcą umilić czas dzieciom. - Od dwudziestu lat przyjeżdżamy, spędzamy tydzień z dziećmi, starając się im zapewnić z jednej strony treści rekolekcyjne, z drugiej - dobrą zabawę. Staramy się, aby to był dla dzieci najlepszy tydzień w roku - powiedział Jakub Postrzednik.

Natalia Gordzielik podkreśliła, że ten wyjątkowy tydzień motywuje dzieci i wolontariuszy do działania przez cały rok. - Widzimy, że jesteśmy dobrze odbierani przez dzieci, że jesteśmy wyczekiwani. Dostajemy zwrotną informacje, szczególnie od rodziców, że dzieci chcą się angażować, że coś w ich życiu się zmienia dzięki temu - podsumowała koordynatorka "Akcji Ukraina".

W kolejnych tygodniach wolontariusze ze Śląska, Opola i Rzeszowa przeprowadzą rekolekcje dla dzieci z Łanowic, Sambora, Lwowa (Sichów) oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa).

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą w 2019 roku.

Eugeniusz Sało

dad

tags: Kraków, Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt