Logo Polskiego Radia
Print

Polskie dziedzictwo za granicą. Ruszył portal Polonika

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.06.2017 19:35
  • W magazynie mówimy m.in. o obradach Rady Dyplomacji Historycznej, a także o otwartej w Sejmie RP wystawie o "Solidarności Walczącej"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło nowy portal – Polonika. Jego twórcy zapraszają do włączenia się w tworzenie bazy portalu
mkidn.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obradach działającej przy MSZ, Rady Dyplomacji Historycznej, a także o otwartej w Sejmie RP wystawie poświęconej działalności podziemnej organizacji antykomunistycznej "Solidarność Walcząca". W tym roku przypada 35. rocznica jej utworzenia.

W programie również rozmowa o książce "Sekretarz dwóch papieży". To wywiad rzeka z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, sekretarzem papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W naszej audycji mówimy także o sukcesach Wydawnictwa Arkady, obchodzącego jubileusz 60-lecia. Zapraszamy również do odwiedzenia Polski i opowiadamy o atrakcjach turystycznych naszego kraju.

Informujemy również o uruchomieniu portalu Polonika. Jest on próbą całościowego ujęcia tematu poloników artystycznych zachowanych na terenach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczypospolitej. Dostępna online baza danych obejmować będzie obiekty powstałe do czasów współczesnych - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, zastępca dyrektora w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

Celem projektu Polonika jest prezentacja dzieł zaprojektowanych i wykonanych przez artystów polskich, ale nie tylko. Twórcy portalu Polonika pragną również przybliżyć odbiorcom prace, których autorami byli artyści innych narodowości, pracujący na zlecenie polskich fundatorów, zarówno osób prywatnych jak i instytucji. Chodzi o dzieła związane z Polską, jej historią i kulturą oraz Polakami, którzy w szczególny sposób zapisali się w dziejach nie tylko Europy, ale także w historii światowej.

Poszczególne wpisy, opracowywane lub konsultowane przez specjalistów, stanowić mają pomoc dla badaczy, służb dyplomatycznych, mają służyć polskiej emigracji i jej organizacjom oraz turystom odwiedzającym różne zakątki świata.

Liczymy na to, że portal Polonika przyczyni się do ujawnienia nieznanych dotąd obiektów i udokumentuje znane już przykłady współpracy i współistnienia kulturalnego w różnych częściach świata - podkreśliła Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Twórcy portalu zapraszają do włączenia się w tworzenie bazy portalu Polonika i - jak zaznaczają - celowo uruchamiają stronę przed wakacjami, aby umożliwić zainteresowanym zgłaszanie nowych obiektów.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt