Nowy obiekt na mapie turystycznych atrakcji Warszawy
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
09.12.2017 17:18
-
W magazynie m.in. o spotkaniu prezydenta z paraolimpijczykami, obchodach 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego i Muzeum Wódki w Warszawie
Francuzi szczycą się koniakiem, Szkoci whisky, Meksykanie tequilą, a my, Polacy, możemy chwalić się tak szlachetnym trunkiem, jakim jest wódka
Muzeum Wódki w WarszawieFoto: Maciej Kruger
W magazynie "Widziane z Polski" refleksje adwentowe i specjalne życzenia dla Polonii Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.
Mówimy też o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z paraolimpijczykami. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe paraolimpijcyzkom z Rio de Janeiro oraz ich trenerom. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda uhonorował łącznie 9 osob. Prezydent docenił ich wkład w rozwój sportu i promocję Polski na arenie międzynarodowej. W spotkaniu z paraolimpijczykami i ich trenerami wzięli udział małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz minister sportu Witold Bańka.
W audycji relacjonujemy również uroczystości w Wilnie z okazji 150-tej rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i konferencję w Stanisławowie, poświęconą gen. Stanisławowi Sosabowskiemu.
W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie uczczono pamięć generała Franciszka Sosabowskiego. Legendarny dowódca Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej przeszedł do historii za sprawą sławnej operacji desantowej Market Garden pod Arhnem. Polscy spadochroniarze wylądowali w Driel w okupowanej Holandii w 1944 roku. Nie jest natomiast Sosabowski kojarzony ze Stanisławowem, chociaż urodził się i dorastał w tym mieście. W Polsce postać Sosabowskiego jest znana nawet wśród osób, które nie interesują się historią. Głośna książka „O jeden most za daleko” i film o tym samym tytule ze znakomitą rolą Gene’a Hackmana rozsławiły postać polskiego generała w świecie zachodnim. Pamięć o nim w Stanisławowie postanowiło przywrócić Towarzystwo Kultury Polskiej im. Karpińskiego.
W programie mówimy też o programie wymiany studenckiej Erasmus, obchodzącym 30-lecie działalności.
Co podoba się Europejczykom w polskiej kuchni? Co smakuje Europejczykom? Pierogi? Bigos? A może schabowy? - Odkryciem na przykład dla Brytyjczyków, były nasze zupki owocowe. "The Guardian" poświęcił im nawet serię artykułów. Czegoś takiego Brytyjczycy wcześniej nie znali - mówi w magazynie Zuza Zak, autorka książki "Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie".
16 grudnia na mapie turystycznych atrakcji Warszawy przybędzie nowy obiekt – Muzeum Wódki. Francuzi szczycą się koniakiem, Szkoci whisky, Meksykanie tequilą, a my, Polacy, możemy chwalić się tak szlachetnym trunkiem, jakim jest wódka. Pomysłodawca i założyciel muzeum Piotr Popiński w rozmowie z Klaudiuszem Madeją opowiada o ekspozycji, jej najcenniejszych eksponatach i roli wódki dzisiaj, która niewątpliwie jest zupełnie inna niż za czasów PRL. W sumie udało się zebrać ok. 10 tysięcy eksponatów, nie wszystkie są prezentowane jednocześnie z braku miejsca. Zwiedzający mogą podziwiać cenne przedmioty, a jednocześnie powiązać je z historią Polski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.