Logo Polskiego Radia
Print

Za nami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.02.2018 12:40
  • W magazynie m.in. o relacjach polsko-ukraińskich i polsko-litewskich, Dniu Języka Ojczystego i wystawie "Paderewski" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Językoznawcy szacują, że na świecie co dwa tygodnie ginie jeden język, a wraz z nim kultura i dziedzictwo intelektualne wspólnoty, która się nim posługiwała
Foto: Polska Macierz Szkolna na Białorusi/domena publiczna

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o kontrowersjach wokół nowelizacji ustawy o IPN i stosunkach polsko-ukraińskich. Z wizytą w Warszawie przebywał niedawno ukraiński wicepremier Pawło Rozenko, z którym spotkał się polski wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W audycji komentujemy także stan relacji między Warszawą i Wilnem po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie.

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku święto odbywało się od pod hasłem "Różnorodność językowa i wielojęzyczność podstawą zrównoważonego rozwoju". Językoznawcy szacują, że na świecie co dwa tygodnie ginie jeden język, a wraz z nim kultura i dziedzictwo intelektualne wspólnoty, która się nim posługiwała. W Polsce na przełomie XX i XXI wieku dzięki zaangażowaniu miejscowych aktywistów udało się wskrzesić język wilamowski. Rozmawiamy o tym z profesor Justyną Olko z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

W magazynie także o niezwykłej wystawie o niezwykłym człowieku. W ramach cyklu "3 razy Niepodległa", który ma uświetnić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło wystawę „Paderewski” poświęconą wybitnemu muzykowi i politykowi. Ignacy Jan Paderewski był ojcem naszej niepodległości - zgodnie mówili podczas konferencji inaugurującej wystawę, jej organizatorzy.

Zbliża się Festiwal Frankofonii, który będzie trwać w Polsce przez cały marzec. Ambasady państw francuskojęzycznych w Warszawie zaprezentują szeroką ofertę mającą na celu ukazanie bogactwa kulturowego Frankofonii. Szczegóły w naszym magazynie. Do jego wysłuchania zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt