Logo Polskiego Radia
Print

Donald Trump spotka się z Andrzejem Dudą w Białym Domu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.07.2018 08:52
  • W magazynie m.in. o szczycie NATO w Brukseli, rocznicy zbrodni wołyńskiej i laserze na swobodnych elektronach [posłuchaj]
Przy okazji szczytu NATO prezydent Andrzej Duda dwukrotnie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowy dotyczyły m.in. wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej
Prezydenci USA, Chorwacji i Polski w trakcie szczytu NATO w Brukseli.
Foto: FB/Official White House Photo by Shealah Craighead Prezydenci USA, Chorwacji i Polski w trakcie szczytu NATO w Brukseli. Foto: FB/Official White House Photo by Shealah Craighead

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie NATO w Brukseli. Uczestniczący w spotkaniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oczekuje od sojuszników szybkiego spełnienia NATO-wskiego celu, czyli co najmniej 2 procent PKB na obronność. Wyznaczył też kolejny cel - 4 procent PKB.

Przy okazji szczytu NATO prezydent Andrzej Duda dwukrotnie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Z informacji Kancelarii Prezydenta RP wynika, że rozmowy prezydentów dotyczyły m.in. kwestii wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w zakresie sprzętu, współpracy jednostek wojskowych oraz zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

- Wysoce prawdopodobne jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem także w Białym Domu - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że temat ten pojawił się podczas rozmów prezydentów na szczycie NATO.

Relacjonujemy też obchody w Polsce, Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. Wspominamy także Zygmunta Rumla, obiecującego poetę, który zginął w lipcu 1943 roku w rzezi wołyńskiej.

W magazynie również o uroczystościach we Frankfurcie w Niemczech, gdzie polska delegacja parlamentarna, z marszłkiem Senatu Stanisławem Karczewskim na czele, oddała hołd pomordowanym powstańcom warszawskim. - Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach kaźni Polaków, także o tych, które są tutaj zapomniane; stosunki z Niemcami musimy budować na prawdzie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pod pomnikiem ofiar obozu koncentracyjnego Katzbach we Frankfurcie nad Menem.

W Świerku powstanie laser na swobodnych elektronach. Wyjątkowe urządzenie może przyczynić się do naukowych odkryć w dziedzinie medycyny i chemii.

Projekt PolFEL polskiego lasera na swobodnych elektronach, przygotowany przez konsorcjum ośmiu jednostek naukowych, uzyska finansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zapadła już decyzja o przeznaczeniu na ten cel kwoty ponad 118 mln. zł dla Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie powstać ma nowe urządzenie badawcze. Polski projekt będzie wspierany naukowo i technicznie m.in. dzięki współpracy NCBJ z twórcami najpotężniejszego tego typu urządzenia na świecie pracującego od roku w Hamburgu.

Lasery na swobodnych elektronach, których już kilkadziesiąt powstało na świecie, pozwalają badać z niedostępną innymi metodami precyzją materiały, molekuły chemiczne, cząsteczki biologiczne i dynamikę procesów, w których one uczestniczą. Wyniki badań prowadzonych przy użyciu tych urządzeń mogą mieć rewolucyjne znaczenie dla medycyny, chemii czy elektroniki. Rozmawiamy na ten temat z dr Pawłem Krawczykiem, kierownikiem projektu.

W naszym programie także trzecia część cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej". Audycja poświęcona jest niezwykle charyzmatycznej postaci jaką był Ignacy Jan Paderewski. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu w działalność dyplomatyczną ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym ze słynnych czternastu punktów prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt