Logo Polskiego Radia
Print

Związek Powstańców Warszawskich chce ochrony powstańczych grobów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.07.2018 17:34
  • W magazynie m.in. o odrzuceniu przez Senat wniosku prezydenta o referendum, spadającym bezrobociu i przywracaniu pamięci o powstańczych grobach
Powstańcy chcą by ustawa była przyjęta przez Sejm jeszcze przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli przed 11 listopada
Foto: PAP/Stach Leszczyński

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o odrzuceniu przez Senat wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji.

Powiemy także o spadającym bezrobociu w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 5,9 procent poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tym samym sprawdziły się szacunki ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Sprawdziło się też przewidywanie resortu, że liczba bezrobotnych spadnie poniżej 1 miliona.

W programie także o pomocy naszych strażaków w gaszeniu pożarów w Szwecji.

W Wilnie rozpoczęła się budowa oddziału dziecięcego hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Jest to jedyna taka na Litwie placówka opieki paliatywnej. Miejsce, w którym powstanie nowy oddział odwiedził Kamil Zalewski, który rozmawiał z siostrą Michaelą Rak, polską zakonnicą budującą placówkę w Wilnie.

Związek Powstańców Warszawskich wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego domagają się ustawowej ochrony powstańczych grobów. Przygotowali już projekt ustawy, który 1 sierpnia chcą złożyć w Sejmie. Powodem są informacje, jakie docierają do środowisk powstańczych, o możliwości likwidacji grobów bohaterów narodowych. W wielu przypadkach jest tak przez brak uiszczenia opłat cmentarnych.

Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Rafał Szczepański mówi, że "dzięki ustawie obowiązek opieki nad powstańczymi mogiłami spoczywałby na państwie". "Wszystkie groby powstańców warszawskich, bohaterów narodowych powinny być objęte nie - dorozumianą, ale prawną opieką państwa. To państwo powinno dbać o to, aby te groby istniały i aby ich stan był przyzwoity", dodaje Rafał Szczepański. Związek oraz Fundacja chcą, by ustawa była przyjęta przez Sejm jeszcze przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli przed 11 listopada. Szczegóły w naszym magazynie.

80 studentek kierunków informatycznych poprowadzi warsztaty z nowych technologii dla dzieci z małych miejscowości na terenie całej Polski. Studentki poprowadzą zajęcia w ramach wolontariatu. O szczegóły zapytaliśmy pomysłodawczynię i koordynatorkę projektu dr Biankę Siwińską z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Zapraszamy także do wysłuchania kolejnej części cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej", poświęconego Wojciechowi Korfantemu, jednemu z najwybitniejszych działaczy politycznych Śląska w walce o jego przyłączenie do Rzeczypospolitej, polskiemu Komisarzowi Plebiscytowemu na Górnym Śląsku.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt