Logo Polskiego Radia
Print

Apel ZPiP: Sprowadźmy naszych rodaków z Brazylii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.03.2019 19:55
  • W magazynie m.in. o Gali Konkursu "Złoty Inżynier", Festiwalu Frankofonii oraz apelu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, o stworzenie warunków do powrotu do kraju, Polaków z Brazylii
Jednym z największych ośrodków polonijnych na świecie jest Brazylia, gdzie według różnych szacunków znajduje się od 1,5 do 3 milionów Polaków
Polonia brazylijska   Foto: PAP/Maciej Belina BrzozowskiPolonia brazylijska Foto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o Gali Konkursu "Złoty Inżynier", która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Po raz 25. dwutygodnik "Przegląd Techniczny" i Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT nagrodzili tytułem "Złotego Inżyniera" wybitnych polskich naukowców i inżynierów. Wśród laureatów znaleźli się między innymi mechanicy, ceramicy, leśnicy, chemicy. O szczegółach informuje Michał Fedusio.

W programie także wiadomości o Festiwalu Frankofonii w Polsce. Bogactwo kultury francuskojęzycznej poznawać będziemy m.in. poprzez teatr, kino, muzykę, literaturę i kulinaria. Po raz pierwszy na festiwalu zagości także projekt naukowy.

Poza Instytutem Francuskim w Polsce i Ambasadami Francji i Kanady organizatorami Festiwalu Frankofonii są Ambasady: Belgii, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Rumuński Instytut Kultury i Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli w Warszawie.

Na konferencji prasowej, gdzie zaprezentowano program tegorocznego Festiwalu Frankofonii, była Maria Wieczorkiewicz.

Co czwarta osoba narodowości polskiej nie mieszka w Polsce. Jednym z największych ośrodków polonijnych na świecie jest Brazylia, gdzie według różnych szacunków znajduje się od 1,5 do 3 milionów Polaków. Są oni głównie potomkami emigrantów z drugiej połowy XIX wieku.

Sprowadźmy naszych rodaków z Brazylii – apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Starzejące się społeczeństwo jest jednym z głównych wyzwań z jakimi musi zmierzyć się polska gospodarka i społeczeństwo. Zgodnie z prognozami, do 2050 roku populacja naszego kraju zmniejszy się do niespełna 34 milionów obywateli. Aby zapobiec konsekwencjom gospodarczym oraz społecznym tego zjawiska, Polska powinna dążyć do odwrócenia negatywnego trendu i realizować program 50 milionów obywateli na 2050 rok. Cel ten można osiągnąć poprzez agresywną politykę demograficzną, wspieranie rodziny jako kluczowej formy organizacji społeczeństwa, czy kontrolowaną emigrację z Białorusi, Wietnamu i Ukrainy oraz wybranych krajów Azji. Dodatkowo, rząd powinien skupić się na drenażu mózgów z całego świata oraz w szczególności, na ściągnięciu Polaków z emigracji – twierdzą eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Mając na uwadze, że odbudowa więzi z Polską jest istotna w perspektywie powrotu do kraju, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaleca stworzenie dedykowanego portalu internetowego dla polskich emigrantów w Brazylii. Rekomendujemy, aby portal dla polskich emigrantów zawierał informacje na temat wszelkich form pomocy, jakie są dla nich przeznaczone, w szczególności o możliwości uzyskania Karty Polaka, kursach językowych, polskiej kulturze i gospodarce, historii Polaków w Brazylii, możliwości wyjazdu do Polski i podjęcia pracy czy rozpoczęcia studiów. Portal powinien być stworzony w języku polskim oraz portugalskim – proponuje Piotr Palutkiewicz.

Eksperci związku postulują także zmiany w warunkach uzyskania Karty Polaka. Najistotniejszym rozwiązaniem, które pozwoliłoby zachęcić emigrantów do powrotu do ojczyzny to wprowadzenie zmian legislacyjnych mających na celu zniesienie obowiązku znajomości języka polskiego dla potomków Polaków ubiegających się o Kartę. Dokument ten umożliwia korzystanie z szeregu korzyści, takich jak zezwolenie na pracę w ojczyźnie czy zwolnienie z opłat wiążących się z procedurą uzyskania polskiego obywatelstwa – rekomenduje ZPP w raporcie.

W audycji także, w cyklu "Kierunek Polska", spotkanie z Sebastianem Nowakowskim i jego synem Michałem, reemigrantami z Irlandii.

W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypominamy postać Józefa Teofila Teodorowicza, arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego, teologa, wielkiego patrioty i wybitnego parlamentarzysty.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt