Logo Polskiego Radia
Print

20 lat obecności Polski, Czech i Węgier w NATO

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.03.2019 09:15
  • W magazynie m.in. o polskiej drodze do NATO, przygotowaniach do zakupu samolotów wielozadaniowych dla polskiej armii oraz Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta
12 marca 1999 roku do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte wraz z Polską także Czechy i Węgry. Obecnie NATO liczy 29 sojuszników
Prezydent Andrzej Duda     Foto: PAP/Jacek TurczykPrezydent Andrzej Duda Foto: PAP/Jacek Turczyk

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o 20. rocznicy wejścia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte wraz z Polską także Czechy i Węgry. W Independence, w stanie Missouri, ministrowie spraw zagranicznych trzech państw, podpisali i przekazali akty przystąpienia do Paktu. Obecnie NATO liczy 29 sojuszników. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku, 30. pełnoprawnym krajem członkowskim stanie się Macedonia Północna, jeśli proces ratyfikacyjny przebiegnie bez problemu.

Przypominamy polską drogę do Sojuszu, a o panujących wówczas nastrojach opowiada Daniel Fried, który był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce w czasie kiedy Polska wstępowała do NATO.

Komentujemy także zapowiedź, że Polska przygotowuje się do wyposażenia armii w nowoczesne myśliwce wielozadaniowe piątej generacji. Informowali o tym w tym tygodniu zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, a także szef Miisterstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl rozmawia Przemysław Pawełek.

W audycji również informacje o laureatce Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Agi Miszol to poetka izraelska, której wiersze, jak napisał kiedyś Amos Oz, "potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć". Jest drugą, po Nuali Ní Dhomhnaill, wyróżnioną kobietą w historii Nagrody.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotkanie z Agnieszką i Łukaszem Kowalskimi, którzy powrócili do kraju z Wielkiej Brytanii.

W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" mówimy o roli Legionów Polskich w odzyskaniu niepodległości.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt