Logo Polskiego Radia
Print

Wkrótce ruszy kampania MSZ "Poland first to fight"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 30.03.2019 09:00
  • W magazynie mówimy m.in. o trzeciej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie, ważnych inicjatywach MSZ, nagrodach Polskiej Akademii Filmowej i cyfrowym podręczniku do historii dla polonijnej młodzieży [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight"
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy.  Foto: Łukasz Kowalski/Polskie RadioSzymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy. Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o trzeciej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie, para prezydencka podsumowała działania niosące wsparcie Polakom za wschodnią granicą i podziękowała za podtrzymywanie rodzimej kultury i pielęgnowanie narodowych tradycji.​

Naszym gościem jest Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, z którym rozmawiamy o działaniach MSZ mających na celu przywrócenie prawdy o polskiej historii.

MSZ przekazało polskim placówkom dyplomatycznym broszurę "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie". Jak podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, to jeden z elementów zintensyfikowania długofalowych działań dotyczących promowania prawdy o historii Polski.

Polityk poinformował, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Publikację w trzech wersjach językowych przygotował - na zlecenie resortu dyplomacji - Instytut Łukasiewicza z Krakowa. - Broszura została wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim. W 2016 roku była to również strona internetowa. Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została w ostatnich miesiącach wznowiona - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że w drugiej edycji pozycję uzupełniono o nowe relacje.

Wiceminister spraw zagranicznych mówi ponadto o planowanych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zapewniał, mają to być uroczystości na wysokim szczeblu. Spodziewany jest udział zagranicznych polityków, zaproszono między innymi prezydenta USA Donalda Trumpa. Przygotowaniami do obchodów, we współpracy z MSZ, kieruje Kancelaria Prezydenta RP.

Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że obchodom będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight". - Będzie ona angażować nie tylko placówki dyplomatyczne w ponad 80 krajach świata, ale także światowych historyków, internautów, liderów opinii - zapewniał wiceminister. Jak dodał, celem kampanii ma być pokazanie, że Polska była nie tylko pierwszym zaatakowanym przez Niemców krajem w czasie II wojny światowej, ale też jako pierwsza stawiła zbrojny opór agresji III Rzeszy.

Po raz 21. rozdano Orły - nagrody Polskiej Akademii Filmowej. W Teatrze Polskim w Warszawie wręczono statuetki dla najlepszych filmów minionego roku. Triumfowała „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, zdobywając 7 statuetek w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz, dźwięk, montaż i zdjęcia. W magazynie relacja z uroczystego wręczenia nagród.

W audycji również mówimy o powrotcie do Gdyni żaglowca "Dar Młodzieży", który opływał przez 10 miesięcy świat, w Rejsie Niepodległości.

Naszym rozmówcą jest także Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", z którym rozmawiamy o ostatnich ciekawych incjatywach organizacji, m.in. cyfrowym podręczniku do historii dla polonijnej młodzieży.

W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś mówimy o ojcach polskiej niepodległości, m.in. Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim i Wincentym Witosie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt