Logo Polskiego Radia
Print

Sukces unijnego programu wymiany studentów Erasmus Plus

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.05.2019 10:00
  • W magazynie m.in. spotkanie z marszałkiem Senatu RP, Stanisławem Karczewskim i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, bilans 15. lat Polski w UE oraz informacje o programie Erasmus Plus [posłuchaj]
Od 30 lat UE finansuje program Erasmus, w ramach którego już ponad trzy miliony studentów miały okazję odbyć część studiów na uczelni wyższej w innym kraju
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: bobolanum.edu.pl

W magazynie "Widziane z Polski" rozmowa z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim, który podzieli się refleksjami związanymi z obchodzonym w tych dniach świętem Polonii i Polaków za Granicą.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski złożył życzenia wszystkim Polakom, żyjącym poza granicami kraju.

„Dzień Polonii i Polaków to wyraz uznania dla naszych Rodaków, dbających o zachowanie polskości i łączności z Ojczyzną. Chcemy podziękować, że utrzymują więź z Polską, że zależy im na Polsce, że przyznają się do swojej Ojczyzny, że bronią dobrego imienia Polski na świecie. Życzę Rodakom wszystkiego najlepszego. Chciałbym, aby jak najczęściej kontaktowali się z Polską, aby z Polską związali swoją przyszłość. Pamiętaliśmy, pamiętamy i zawsze będziemy o Polonii pamiętać" - zapewnił Stanisław Karczewski.

O polsko- amerykanskich relacjach politycznych, gospodarczych i wojskowych rozmawiamy z ambasador Stanów Zjednczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Negocjacje ws. zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce zakończą się zapewne do końca tego roku - twierdzi ambasador Georgette Mosbacher. "Na pewno powiedziałabym, że do końca tego roku będziemy mieli porozumienie w tej sprawie" - powiedziała ambasador w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Dodała, że w tej sprawie chodzi o długoterminowe zaangażowanie w Polsce, inwestycje w infrastrukturę, szkolenia oraz gotowość operacyjną. "Jesteśmy tutaj na długi czas" - zadeklarowała Georgette Mosbacher.

Amerykańska ambasador podkreślała, że Stany Zjednoczone skupiają się na "trwałej obecności" wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Przypomniała, że obecnie w Polsce jest 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy i choć zmieniają się, pozostają w gotowości. "W każdym momencie jest więc 4,5 tysiąca żołnierzy w Polsce" - zauważyła Georgette Mosbacher. Zadeklarowała, że USA dążą do zwiększenia swojej obecności.

W magazynie dokonujemy też bilansu 15. lat obecnosci Polski w Unii Europejskiej. Naszym gościem jest dr Bartłomiej Nowak z Akademi Finansów i Biznesu Vistula, znanwca problematyki europejskiej.

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to bardzo dobry czas dla naszego kraju. O ile w roku 2004 PKB na głowę mieszkańca wynosił niespełna połowę średniej unijnej, to w roku 2017 zbliżył się już do 70 proc. A teraz szacuje się, że w niedługim czasie Polska ma szansę osiągnąć około 75 proc. średniego poziomu PKB per capita dla Unii Europejskiej.

Członkostwo w UE przyniosło wymierne efekty ekonomiczne. Polski eksport przekroczył wartość 200 mld euro rocznie. Nasi przedsiębiorcy, zwłaszcza budowlani biorą udział w przetargach na obszarze całej Europy. Po akcesji zdecydowanie wzrosła wartość inwestycji zagranicznych w Polsce. Potężne wsparcie otrzymały publiczne inwestycje infrastrukturalne, takie jak autostrady, drogi ekspresowe czy oczyszczalnie ścieków. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich.

Rozmawiamy również o sukcesie programu wymiany studenckiej Erasmus oraz udziale w nim polskich studentów. Skorzystało z niego już 180 tysięcy młodych Polaków. Unijny program edukacyjny powstał z myślą o umożliwianiu mobilności edukacyjnej, wymianie dobrych praktyk i tworzeniu partnerstw strategicznych. W jego ramach już ponad trzy miliony studentów miały okazję odbyć część studiów na uczelni wyższej w innym kraju.

W audycji mówimy także o sukcesie spółki SatRevolution, który wysłała na orbitę okołoziemską satelitę studenckiego KRAKSat i polsko-japońskiej współpracy kulturalnej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt