Logo Polskiego Radia
Print

"Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.05.2019 10:00
  • W magazynie m.in. o relacjach polsko-gruzińskich, współpracy z Kazachstanem, Paradzie Polskości w Wilnie oraz obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Rzymie [posłuchaj]
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że w kwestiach dotyczących Polonii jest pełne współdziałanie rządu, premiera, prezydenta i parlamentu
Marszałek Stanisław Karczewski wraz z delegacją, podczas obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Rzymie       Foto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu RPMarszałek Stanisław Karczewski wraz z delegacją, podczas obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Rzymie Foto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o stosunkach polsko - gruzińskich. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska wspierała i będzie wspierać Gruzję w aspiracjach do przynależności w Unii Europejskiej i NATO. W Warszawie gościła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

W audycji także o współpracy gospodarczej Polski z Kazachstanem. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska chce zacieśniać współpracę z Kazachstanem. W Warszawie spotkali się szefowie dyplomacji Polski i Kazachstanu. Jacek Czaputowicz podsumowując rozmowę z Bejbutem Atamkułowem podkreślał, że relacje między państwami są coraz lepsze, a Polska będzie chciała z Kazachstanem rozwijać między innymi relacje gospodarcze. Szef naszej dyplomacji zapewniał także, że Polska będzie zabiegać o otwarcie Unii Europejskiej na Kazachstan. Z kolei Bejbut Atamkułow podkreśla, że Kazachstanowi zależy na dobrej współpracy gospodarczej z Polską.

Perspektywicznymi kierunkami współdziałania, obie strony uważają, rozwój w zakresie rolnictwa przemysłu maszynowego, rozwój infrastruktury, turystyki i najnowszych technologii. Odnotowaliśmy dziś, że przede wszystkim na kierunku transportowo - logistycznym powinniśmy się koncentrować przede wszystkim. Kazachstan jest też bardzo dobrą platformą dla rozwoju biznesu w sektorze przemysłu rolno - spożywczego - podkreślano. Wzajemne obroty handlowe między Polską a Kazachstanem wyniosły w ubiegłym roku miliad 400 milionów dolarów.

W programie także relacja z obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Wilnie oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Rzymie.

Z okazji święta Konstytucji 3 maja ulicami Wilna przeszła "Parada Polskości". Biało-czerwony, kolorowy pochód przyciągnął kilka tysięcy Polaków. Przyjechali oni z całej Litwy. O szczegółach z Wilna informuje Kamil Zalewski.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przebywał w stolicy Włoch w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, spotkał się w siedzibie ambasady RP z przedstawicielami środowisk polonijnych.

Marszałek Senatu dziękował przedstawicielom Polonii za ich pracę i zaangażowanie, a nauczycielom języka polskiego, rodzicom i dzieciom za to, że podtrzymują polskość, m.in. poprzez naukę polskiego języka i historii. Jak podkreślał, 17 lat temu Senat zainicjował Dzień Polonii po to, by podtrzymywać z nią kontakt, spotykać się i rozmawiać; wskazywał, że chciałby bardzo, aby młodzież polonijna przyjeżdżała do kraju.

Stanisław Karczewski zapewnił, że w kwestiach dotyczących Polonii jest pełne współdziałanie rządu, premiera, prezydenta i parlamentu – zarówno partii rządzącej, jak i opozycji. Podkreślał, że nie ma między nimi sporu o to, że trzeba stawiać "na edukację, na młodzież, na polską oświatę i szkoły polskie".

Szacuje się, że we Włoszech żyje ok. 130 tysięcy Polaków. Mieszkają głównie w Lacjum, Emilii Romanii, Kampanii i Toskanii. W samym Rzymie jest ich blisko 15 tysięcy. We Włoszech działa 50 organizacji polonijnych. W magazynie obszerna relacja z rzymskich uroczystości.

W cyklu "Kierunek: Polska" zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiem, który powrócił do Polski z emigracji w Irlandii.

Instytutu Pamięci Narodowej zbuduje kwaterę żołnierzy Armii Józefa Hallera na cmentarzu na przedmieściach Detroit. Na opuszczonej nekropolii w Southfield spoczywa obecnie 60 weteranów walk o polską niepodległość. Z dyrektorem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adamem Siwkiem rozmawiał Michał Fedusio.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt