Logo Polskiego Radia
Print

40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.06.2019 10:15
  • W magazynie m.in. o obchodach 30. rocznicy wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku i 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny oraz Nagrodach Kustosz Pamięci Narodowej [posłuchaj]
W tym roku obchodzimy ważne rocznice: 30. wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku i 40. pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny
Jan Paweł II w Polsce w czerwcu 1989 rokuJan Paweł II w Polsce w czerwcu 1989 rokuFoto: polskieradio.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 30. rocznicy wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku i 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W Senacie odbyła się konferencja "​Rola Senatu w ustroju RP - w stronę przyszłości". Miała ona związek z okrągłą rocznicą pierwszych wolnych wyborów do wyższej izby polskiego parlamentu.

W magazynie także informujemy o zamiarze zakupu przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, bardzo nowoczesnych myśliwców F - 35 A od Stanów Zjednoczonych.

Rozmawiamy także o przyszłości relacji polsko-litewskich po wyborach prezydenckich na Litwie. Wybory wygrał Gitanas Nauseda, który zapowiada, że z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do Polski. Kim jest nowy przywódca kraju naszych północno-wschodnich sąsiadów? Czy jego prezydentura będzie przełomowa dla relacji polsko-litewskich? O tym w rozmowie Kamila Zalewskiego.

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej" przyznawany jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreśla, że tą nagrodą Instytut honoruje wyjątkowe osoby i organizacje, które przez lata poświęcając swój czas na upamiętnianie wydarzeń i ludzi, robią więcej niż niejedna instytucja.

Przykładem może być wyróżniony w tym roku Marek Strok - pasjonat historii Powstania Warszawskiego. W ciągu kilkudziesięciu lat żmudnej pracy społecznej zebrał ponad 50 tys. nazwisk, pseudonimów i innych danych osobowych uczestników Powstania. Na podstawie tej listy Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło dostępną on-line bazę powstańców. Dzięki jego badaniom możliwe było utrwalenie na Murze Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego nazwisk około 12 tys. żołnierzy podziemia poległych w Warszawie w 1944 roku.

W tym roku zostało również nagrodzone Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Głównym i najważniejszym zadaniem Towarzystwa w pierwszych latach jego działalności była odbudowa Cmentarza Obrońców Lwowa. Dzięki staraniom Towarzystwa podejmowanym we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2005 roku możliwe było uroczyste otwarcie kwatery Orląt w obecności prezydentów Polski i Ukrainy.

Przez lata działalności Towarzystwo roztoczyło opiekę nad około dwudziestoma miejscami pamięci we Lwowie i Ziemi Lwowskiej. Oprócz Marka Stroka i Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej" otrzymali w tym roku: pośmiertnie ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, propagator pamięci o ofiarach Rzezi Wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz - strażnik polskiego dziedzictwa na Wołyniu, rzecznik i głosiciel pojednania w prawdzie narodów polskiego i ukraińskiego. Inicjator i wykonawca ponad 40 krzyży stojących w dolinie rzeki Horyń w miejscach unicestwionych w 1943 roku polskich wiosek, kościołów i cmentarzy.

Nagrodę odbrała też przyjaciółka Jana Pawła II, więźniarka KL Ravensbrück, profesor Wanda Półtawska.

Startuje rządowe wsparcie dla projektantów gier. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia programu wieloletniego "Program rozwoju talentów informatycznych na lata 2019-2029", którego celem jest wspieranie rozwój młodzieży o ponadprzeciętnych zdolnościach w dziedzinie algorytmiki, programowania i projektowania gier komputerowych. Szczegóły w rozmowie Przemysława Pawełka.

Nowoczesne technologie i projekty innowacyjne nie są obce polskim liderkom biznesu i menadżerkom. Ewa Plisiecka zaprasza na spotkanie z Katarzyną Pyś-Fabiańczyk, prezeską Stowarzyszenia Liderek w Biznesie „Ladies First”. Organizacja postanowiła sprawdzić jak wysoką motywację, chęć i możliwości angażowania się w projekty innowacyjne mają kobiety w biznesie. Z raportu „Kobiety piszą przyszłość” można dowiedzieć się, jak znaczące jest zaangażowanie kobiet w procesie innowacji, w jakim stopniu firmy wspierają ich rozwój oraz jakie zmiany w obszarze nowych technologii przewidują menedżerki.

W magazynie mówimy także o historii powstania Instytutu Radowego w Warszawie i działalności polskiego teatru z Wędrowni na Zaolziu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt