Logo Polskiego Radia
Print

Polska chce kupić 32 nowoczesne myśliwce F-35

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.06.2019 09:45
  • W magazynie m.in. rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem oraz relacja z uroczystości w Lucernie, upamiętniających Konstantego Rokickiego
W ramach współpracy z USA Polska chce kupić 32 nowoczesne myśliwce F-35. Do Polski ma też przyjechać kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy
Foto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej/@MON_GOV_PL

W magazynie "Widziane z Polski" rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą.

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter trwały - tak mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W ubiegłym tygodniu, w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o współpracy wojskowej. Na jej podstawie do Polski ma przyjechać kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy. Mają też powstać centra szkolenia, centra logistyczne a także dowództwo dywizyjne. W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska chce też kupić 32 nowoczesne myśliwce F-35.

O polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej rozmawiamy także z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej.

W naszym programie także relacji z uroczystości w Lucernie w Szwajcarii gdzie upamiętniono konsula Konstantego Rokickiego. Uroczystość odbyła się z okazji 120. rocznicy urodzin polskiego dyplomaty w Szwajcarii, który w czasie drugiej wojny światowej ratował Żydów. Hołd Konstantemu Rokickiemu na cmentarzu w Lucernie oddali ocaleni z zagłady, rodzina dyplomaty, wicepremier Jarosław Gowin oraz dyplomaci z Polski, Izraela i Słowacji. Uroczystości w Lucernie obserwowała Katarzyna Ingram.

Pedagodzy z całego świata przyjechali do Torunia na VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych „Wschód, Zachód - Łączy nas Polska”. Rozmawiali m.in. o kształtowaniu tożsamości narodowej i kulturowej na emigracji oraz wsparciu polskiej oświaty. Wszystkie bloki łączyło hasło „Polskość poza granicami Rzeczpospolitej: Rodzina, Szkoła, Kościół”. Z uczestnikami Zjazdu rozmawiała Monika Kaczyńska.

W naszym programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, pisarzowi, publicyście, dramaturgowi, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt