Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 27.04.2018 17:06
  • Magazyn Mija Tydzień 27.04.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: pokój na Półwyspie Koreańskim, premier Słowacji w Warszawie i Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy
PAP/EPA/KOREA SUMMIT PRESS / POOL

Korea Północna i Południowa zawarły pokój

Światowe mocarstwa z zadowoleniem przyjmują informacje o pokojowym porozumieniu obydwu państw koreańskich. W komentarzach zwraca się uwagę na to, iż dzisiejsze rozmowy w Panmundżom były krokiem we właściwym kierunku, jednak za wcześnie na perspektywę zniesienia wobec Korei Północnej sankcji.

„Udanych” rozmów przywódcom obydwu Korei pogratulowało chińskie MSZ. W oświadczeniu resortu dyplomacji napisano, że Chiny mają nadzieję na kontynuację dialogu koreańskiego i pełną denuklearyzację Półwyspu. Porozumienie z Panmundżom pozytywnie ocenił też premier Japonii Abe Shinzo. Wyraził on nadzieję, że Pjongjang wywiąże się ze zobowiązań. W Panmundżom rozmawiano m.in. o perspektywie wznowienia tzw. rozmów sześciostronnych, w których uczestniczy także Japonia.
W podobnym tonie wypowiedział się też szef brytyjskiej dyplomacji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził zaś, że dzisiejsze porozumienie to ważny krok na drodze do pokoju na Półwyspie Koreańskim , jednak za wcześnie jest na rozmowy o ewentualnym zniesieniu sankcji wobec komunistycznej Korei.

Światowe mocarstwa z zadowoleniem przyjmują informacje o pokojowym porozumieniu obydwu państw koreańskich. W komentarzach zwraca się uwagę na to, iż dzisiejsze rozmowy w Panmundżom były krokiem we właściwym kierunku, jednak za wcześnie na perspektywę zniesienia wobec Korei Północnej sankcji.

„Udanych” rozmów przywódcom obydwu Korei pogratulowało chińskie MSZ. W oświadczeniu resortu dyplomacji napisano, że Chiny mają nadzieję na kontynuację dialogu koreańskiego i pełną denuklearyzację Półwyspu. Porozumienie z Panmundżom pozytywnie ocenił też premier Japonii Abe Shinzo. Wyraził on nadzieję, że Pjongjang wywiąże się ze zobowiązań. W Panmundżom rozmawiano m.in. o perspektywie wznowienia tzw. rozmów sześciostronnych, w których uczestniczy także Japonia. W podobnym tonie wypowiedział się też szef brytyjskiej dyplomacji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził zaś, że dzisiejsze porozumienie to ważny krok na drodze do pokoju na Półwyspie Koreańskim , jednak za wcześnie jest na rozmowy o ewentualnym zniesieniu sankcji wobec komunistycznej Korei.

Szereg wizyt dylomatycznych w Warszawie

Mijający tydzień przebiega pod znakiem wizyt zagranicznych polityków w Polsce. Nie ma zgody na zmianę polityki spójności w Unii Europejskiej - to wspólne stanowisko Polski i Słowacji. Premierzy Mateusz Morawiecki i Peter Pellegrini rozmawiali między innymi na ten temat w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że choć nasze kraje są członkami wspólnoty od prawie 14 lat, to nadal widać różnicę pomiędzy wschodem i zachodem Europy.

Polska i Słowacja przedstawią wspólne stanowisko podczas rozpoczynających się w maju negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027.

Premier Słowacji Peter Pellegrinii powiedział, że polityka spójności ma duże znaczenie i nasze kraje będą bronić jej kształtu podczas nadchodzacych negocjacji finansowych. Premier Pellegrinii zaznaczył też, że w Unii Europejskiej nie powinno być miejsca na podziały

Współpracy gospodartczej dotyczyły również rozmowy prezeydetów polski i Etoppii. Polsko-etiopskie kontakty handlowe rozwijają się już w sektorach rolnictwa i energetyki. Etiopski prezydent zachęcił do inwestycji polskich przedsiębiorców między innymi z branży odzieżowej i spożywczej.

Etiopia to ponad 100 milionów mieszkańców, a do tego szybko rozwijająca się i perspektywiczna gospodarka - powiedział prezydent Andrzej Duda, zachęcając polskich inwestorów do skierowania uwagi na ten afrykański kraj.

Prezydent Etiopii Mulatu Teshome zapewnił, że jego kraj jest zainteresowany ścisłą współpracą z Polską w zakresie zwiększania wymiany handlowej, przyciągnięcia inwestycji i transferu technologii. Ograniczenia dla inwestorów zagranicznych dotyczą branży telekomunikacyjnej i finansowej. Jednak etiopski prezydent zaznaczył, że oprócz rolnictwa, otwarte na polskich inwestorów są branże tekstylna, odzieżowa, farmaceutyczna i przetwórstwa spożywczego.

Obaj prezydenci mówili też o planowanym otwarciu biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Addis Abebie oraz ambasady Etiopii w Warszawie.

Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy

Andrzej Duda powiedział, że celem współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi powinno być podwojenie wymiany handlowej między tymi krajami.

Prezydent otworzył w Warszawie polsko-amerykański szczyt gospodarczy. Podkreślał, że Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski.

Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce w ubiegłym roku osiągnęła 130 mld zł. Firmy zza Atlantyku utworzyły 220 tysięcy miejsc pracy. Według raportu KPMG i Am-Cham, opublikowanego z okazji szczytu, "Inwestycje amerykańskie w Polsce. Partnerstwo dla sukcesu na kolejne 100 lat!" rozbudowana sieć partnerów biznesowych świadczy o wysokim poziomie integracji amerykańskich firm, które przyczyniają się do tworzenia wartości dodanej w polskiej gospodarce.

Andrzej Duda podkreślił potrzebę ułatwienia dostępu polskich przedsiębiorców do rynków amerykańskich. Dodał, że zależy mu na wzmocnieniu relacji gospodarczych z poszczególnymi stanami.

Prezydent zwrócił także uwagę, że "Polskę i Stany Zjednoczone łączy krytyczne spojrzenie na projekt Nord Stream 2". Podczas przemówienia mówił między innymi o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślał, że Nord Stream 2 "dzieli polityczną solidarność Europy":

Gazociąg Nord Stream 2 ma przebiegać po dnie Bałtyku i połączyć gazoporty Niemiec i Rosji. W połowie miesiąca Parlament Europejski zaakceptował rozpoczęcie negocjacji nad zmianami w dyrektywie gazowej, która ma utrudnić realizację tego projektu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt