Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 15.06.2018 13:37
  • Magazyn Mija Tydzień 15.06.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: Bilans szczytu w Singapurze, dążenia Serbii do UE z polskim wsparciem oraz debata o praworządności w Polsce
Donald Trump oraz Kim Dzong Un po podpisaniu porozumienia Foto: PAP/EPA/KEVIN LIM / THE STRAITS TIMES

SZCZYT PRZYWÓDCÓW USA I KOREI PÓŁNOCNEJ

Biały Dom zapewnia, że podczas szczytu USA-Korea Północna padła kwestia łamania praw człowieka przez reżim w Pjongjangu. Rzeczniczka administracji Donalda Trumpa Sarah Sanders na briefingu prasowym podkreśliła jednak, że głównym tematem rozmów z Kim Dzong Unem było zagrożenie nuklearne.

Rzeczniczka Białego Domu odniosła się także do nagrania, na którym widać prezydenta Trumpa salutującego północnokoreańskiemu generałowi. Sarah Sanders powiedziała, że gest amerykańskiego prezydenta to "zwykła kurtuazja".

12 czerwca w Singapurze doszło do historycznego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej. Kim Dzong Un potwierdził zobowiązanie do pełnej denuklearyzacji Korei Północnej. Donald Trump zadeklarował zaś zawieszenie manewrów wojskowych z udziałem amerykańskich wojsk na Półwyspie Koreańskim.

WIZYTA MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH W SERBII

Polska wspiera dążenia Serbii do Unii Europejskiej. Przyszłe członkostwo Serbii we Wspólnocie oraz relacje dwustronne z Polską były głównymi tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Serbii i Polski w Belgradzie.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz deklarował , że Polska chce, aby w przyszłości jak najwięcej krajów bałkańskich znalazło się w Unii Europejskiej.

Serbski minister Ivica Dacić mówił, że Serbia jest zainteresowana wejściem do Unii Europejskiej i liczy na pomoc przy rozwoju infrastruktury.

Szef serbskiej dyplomacji powiedział też, że liczy na zwiększenie obrotów handlowych z Polską. Według danych serbskiego MSZ, Warszawa jest piątym w Unii partnerem handlowym Belgradu.

Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów rozmawiali też o relacjach Serbii z Kosowem. Dziesięć lat temu Kosowo odłączyło się od Serbii i jednostronnie ogłosiło niepodległość. Powstanie nowego państwa uznała większość krajów Europy, w tym także Polska, ale nie uznała tego Serbia. Napięte relacje między oboma krajami są dzisiaj jedną z głównych przeszkód na drodze Belgradu do Unii Europejskiej. Serbski minister deklarował w czasie spotkania z szefem polskiego MSZ, że jego rząd chce w tej sprawie prowadzić konstruktywne rozmowy.

KOLEJNA DEBATA O POLSCE

Ważna decyzja w Brukseli, burzliwa dyskusja w Strasburgu. Temat praworządności w Polsce został poruszony w tym tygodniu w obu europejskich stolicach. W Belgii ambasadorowie krajów członkowskich podjęli decyzję o wysłuchaniu Polski na unijnej naradzie ministerialnej. To kolejny etap w związku z procedurą praworządności prowadzonej przez Komisję Europejską przeciwko Polsce.

Frans Timmermans przedstawił raport ze swoich rozmów ze polskimi władzami. Wiceszef Komisji zaznaczył, że niektóre z nowelizacji wprowadzonych przez Polskę w kwietniu i maju przyjął z zadowoleniem.

Frans Timmermans podkreślił jednak, że te zmiany nie likwidują głównego zagrożenia, jakim - jego zdaniem - jest upolitycznienie sądów w Polsce.

Wiceszef Komisji zwracał uwagę między innymi na uzależniony od polityków wybór sędziów do KRS czy możliwe nadużycia wynikające ze skargi nadzwyczajnej. Największym zagrożeniem, jego zdaniem, jest jednak to, że na początku lipca nawet 40% sędziów Sądu Najwyższego może być zmuszonych do przejścia w stan spoczynku.

26 czerwca odbędzie wysłuchanie Polski w związku z procedurą praworządności na unijnej naradzie ministerialnej. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie jest zdziwiony takim obrotem spraw. Szef polskiej dyplomacj powiedział, że taki krok był zapowiedziany, a Polska będzie nadal tłumaczyć w Brukseli swoje racje. Minister Jacek Czaputowicz mówił, że Polska jest gotowa do obrony swojego stanowiska.

Powodem wniosku Komisji o wysłuchanie Polski ma być brak postępu w rozmowach Brukseli z Warszawą.

W poniedziałek Frans Timmermans o zmianach w sądownictwie będzie w Warszawie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim.

Na Magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt