Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 07.12.2018 12:28
  • Magazyn Mija Tydzień 07.12.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: szczyt szefów dyplomacji państw NATO, szanse na przyjęcie porozumienie brexitowego przez brytyjski parlament i konferencja COP24
Kwatera główna NATO w Brukseli Foto: Utenriksdepartementet UD/flickr/CC

NATO A ROSJA

Rosja zezwoliła służbom konsularnym Ukrainy na odwiedzenie trzech z 24 marynarzy przetrzymywanych w moskiewskich aresztach. Według rozgłośni Echo Moskwy chodzi o marynarzy, którzy zostali ranni w wyniku ostrzelania ich jednostek przez rosyjskie okręty. 25 listopada rosyjska straż graniczna staranowała, ostrzelała i zajęła ukraińskie kutry opancerzone i holownik. Do incydentu doszło w Cieśninie Kerczeńskiej. Działania Moskwy potępiła Polska oraz inne kraje NATO i Unii Europejskiej.

Ostatni agresja rosji na morzu Azowskim była głownym tematem spotkniania ministrów sprw zagranicznych NATO w Brukseli.

Sekretarz generalny sojuszu wezwał Rosję do przestrzegania międzynarodowego prawa. Jens Stoltenberg wspomniał łamanie przez Moskwę traktatu INF sprzed 30 lat o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Stany Zjednoczone zadeklarowały, żew ciągu 60 dni wycofają się z traktatu o likwidacji pocisków średniego zasięgu, jeśli Rosja nie przestanie go łamać. Poinformował o tym amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w Brukseli. Polska przyjęła stanowisko stanów Zjednocznocyh ze zrozumieniem. Mówił o tym w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ-tu był pytany, czy decyzja Stanów Zjednoczonych nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, w tym także Polski. Odpowiedział, że utrzymanie obecnej sytuacji, w której tylko jedna strona przestrzega traktatu jest większym zagrożeniem.

CO DALEJ Z UMOWĄ BREXITOWĄ?

Zakończył się pierwszy etap brexitowej debaty w Izbie Gmin. Posłowie spierali się trzeci dzień na temat forsowanej przez premier Theresę May umowy, regulującej warunki rozstania Londynu z Unią Europejską.

Po raz kolejny ujawniła się różnica zdań wewnątrz rządzącej Partii Konserwatywnej. Damian Green, członek partii popierający układ forsowany przez premier, ostrzegał, że rezultat nieprzyjęcia przez parlament porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May będzie dla kraju niekorzystny.

Ale inny konserwatysta, David Davis, były minister do spraw brexitu, który odszedł w proteście przeciwko polityce Theresy May deklarował: umowa nie ma szans na przyjęcie.

Premier Wielkiej Brytanii uważa, że w sprawie brexitu istnieją tylko trzy opcje. Theresa May powiedziała BBC, że jeśli posłowie odrzucą jej koncepcję wyjścia z Unii Europejskiej, na stole pozostanie twardy brexit lub jego odwołanie.

Wznowienie debaty w poniedziałek. Głosowanie - dzień później. Na razie analitycy są zgodni, że w obliczu buntu wewnętrznego w partii rządzącej arytmetyka parlamentarna sugeruje, iż umowa zostanie odrzucona. Szefowa Demokratycznej Partii Unionistycznej - nieformalnego koalicjanta konserwatystów z Irlandii Północnej - powtórzyła wieczorem, że nie poprze porozumienia w obecnej formie.

W KATOWICACH O KLIMACIE

W poniedziałek ruszyła międyzanrodowa konferencja klimatyczna COP 24 w Katowiczach.

Andrzej Duda powiedział, że Polska podczas szczytu podkreśla rolę lasów dla ochrony klimatu. Prezydent podczas konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem mówił, że nasz kraj rozwija się gospodarczo i jednocześnie zmniejsza emisję CO2.

Andrzej Duda powiedział, że w procesie ochrony klimatu podstawowym dążeniem powinno być doprowadzenie do neutralnego balansu dla atmosfery. Dodał, że powinno uwzględniać się realne możliwości danych krajów w tej kwestii.

W Katowicach zaprezentowano raport dotyczący wkładu polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej. W prezentacji wziął udział między innymi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który powiedział, że od czasów zmiany ustrojowej Polska zrobiła olbrzymi krok w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt