RUMUŃSKA PREZYDENCJA W UE
W piatek W Bukareszcie odbyło sie posiedzenie unijnych komisarzy z rumuńskim rządem, który w tym półroczu kieruje pracami Wspólnoty. Jeszcze zanim rozpoczęło się to przewodnictwo, Rumunia musiała tłumaczyć się, że jest do niego przygotowana i rozumie, na czym polega. Kwestionował to przewodniczący Komisji Europejskiej. Wczoraj, podczas uroczystej gali w Bukareszcie, inaugurującej prezydencję, Rumunia i Komisja wzajemnie się upominały.
Krytyka Komisji poirytowała rumuńskie władze, co było wczoraj także słychać podczas uroczystej inauguracji przewodnictwa. Premier apelowała, by traktować Rumunię jako równego i zasługującego na szacunek partnera. Zapewniała, że władze w Bukareszcie są przygotowane do prezydencji. Bezpośrednio do słów szefa Komisji odniósł się wiceprzewodniczący Izby Deputowanych.
Szef Komisji Jean-Claude Juncker z kolei przypominał o europejskich wartościach i nawiązał do zarzutów stawianych Rumunii. „Unia Europejska opiera się na kompromisie, ale nie może być żadnych kompromisów, jeśli chodzi o praworządność i walkę z korupcją”. Te jak i wcześniejsze słowa przewodniczącego Komisji zostały negatywnie odebrane nie tylko w samej Rumunii, ale krytyka przelała się też przez europejskie media. Wypowiedź uznano za niestosowną, wywołującą niepotrzebne napięcia. Padały też pytania dlaczego tak krytyczny Jean-Claude Juncker nie był w przeszłości pod adresem państw z Europy Zachodniej.na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji odpowiadał na podobne na zastrzeżenia i pytania o to jak Jean-Claude Juncker wyobraża sobie współpracę z Rumunią. Margaritis Schinas długo tłumaczył, że szef Komisji docenia wysiłki Rumunii, że nie dzieli Europy bo sam apelował o jedność Wschodu i Zachodu i że wskazywał jedynie na spory prezydenta z rządem.
POLSKO - WŁOSKA KOALICJA
W srodę Wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini przyjechał z jednoniową wizyta do Warszawy. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, minisrem spraw wewnetrznych Joachimem brudzińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Platforma Obywatelska domaga się informacji, o czym prezes Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał Matatteo Salvinim.
Podczas konferencji prasowej poseł PO Andrzej Halicki powiedział, że "Matteo Salvini jeździ po Europie i buduje antyunijną międzynarodówkę". Dodał, że w tym kontekście, PiS powinno poinformować, o czym lider ich partii rozmawiał z włoskim politykiem.
Spotkanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierem i liderem włoskiej prawicowej Ligi Matteo Salvinim dotyczyło przede wszystkim relacji polsko-włoskich. Politycy rozmawiali w siedzibie PiS w Warszawie.
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenił spotkanie jako "bardzo dobre" i powiedział, ze rozmowy dotyczyły relacji dwustronnych a także spraw związanych z Unią Europejską. Wicepremier Włoch Matteo Salvini mówi o konieczności odnowy Unii Europejskiej i jego zdaniem to Polska i Włochy będą bohaterami "nowej wiosny europejskiej".
Matteo Salvini przekonywał, że oba kraje podzielają pogląd, iż pojedyncze państwa muszą być w stanie chronić swoich granic i obywateli bez - jak się wyraził - ingerencji z zewnątrz.
W tym samym czasie premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej powiedział, że po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego siły antyimigracyjne powinny uzyskać większość w instytucjach unijnych.
Komentując informacje o polsko-włoskiej inicjatywie współpracy Viktor Orban ocenił, że jest to wspaniała wiadomość również dla Europejskiej Partii Ludowej, ponieważ - jak powiedział - ma już dosyć faktu, że EPL szuka sojuszników wyłącznie wśród ugrupowań promigracyjnych.
ODSTARZAŁ DZIKÓW ZASADNY?
Komisja Europejska popiera plan odstrzałów dzików w walce z ASF na który zdecydowała się Polska. Bruksela przyznaje, że odpowiedni odstrzał jest jednym ze skutecznych sposobów walki z afrykańskim pomorem świń. Wśród polskich europosłów z kolei opinie podzielone. Europoseł Dariusz Rosati zwrócił się do Komisji z pytaniem, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji polskich władz zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię. Europoseł Bolesław Piecha mówi, że nie ma innej metody.
Europoseł podkreślił, że działania w walce z ASF są niezbędne także w kontekście handlu wieprzowiną. W podobnym tonie wypowiadają się też rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej w Komisji Europejskiej. Dodają, że jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF, to kraje, które sprowadzają wieprzowinę z Unii, w tym przede wszystkim z Polski, mogą zacząć wprowadzać embargo na import.
Odstrzał dzików będzie mniejszy, niż w zeszłych latach. Takie zapewnienie złożył na antenie Radiowej Jedynki minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Politykodniósł się w te sposób do informacji medialnych, z których wynika, że w kończącym się sezonie łowieckim zostanie wybita rekordowa liczba dzików.
Kowalczyk podkreślił, że w liczba ta będzie mniejsza, niż w poprzednich latach.
Minister zapowiedział, że wyda zalecenie, by podczas nadchodzącego odstrzału nie zabijać ciężarnych loch oraz prowadzących młode.
Zapewnił jednocześnie, że odstrzał interwencyjny ograniczy rozprzestrzenianie się choroby ASF w Polsce.
NA magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.