Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 01.02.2019 16:29
  • Magazyn Mija Tydzień 01.02.2019r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: wciąż niejasne warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, rosyjskie reakcje na kryzys w Wenezueli oraz relacje międzynarodowe z aferą Huawei w tle
Zdjęcie ilustracyjne Foto: melis/shutterstock

PYTANIA O TZW. IRLANDZKI BEZPIECZNIK

Wielka Brytania nadal rozważa różne możliwości w sprawie tak zwanego brexitowego bezpiecznika, czyli granicy Irlandii Północnej po wyjściu z UE. Mówił o tym w BBC szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

Na renegocjację, która usunęłaby z umowy brexitowej tzw. bezpiecznik irlandzki nie zgadza się równiez szef MSZ Irlandii Tymczasem tego właśnie domagają się konserwatyści, którzy wcześniej zablokowali porozumienie wynegocjowane przez brytyjską premier Theresę May.

Simon Coveney dodał, że podczas dwuletnich negocjacji brexitowych obie strony przekonały się, iż nie ma alternatywy dla bezpiecznika.

Simon Coveney zwrócił się bezpośrednio do brytyjskich polityków, ostrzegając przed ryzykiem politycznym, z jakim twardy brexit wiązałby się w Irlandii Północnej, jeszcze niedawno rozrywanej konfliktem wewnętrznym.

Zjednoczone Królestwo ma wyjść z Unii Europejskiej 29 marca.

ROSYJSKIE INTERESY W WENEZUELI

Parlament Europejski uznał przywódcę opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. W wyniku masowych protestów przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider wenezuelskiej opozycji ogłosił się w ubiegłym tygodniu tymczasowym prezydentem kraju.

Część rosyjskich ekspertów twierdzi, że w Wenezueli od dawna działają oddziały rosyjskich najemników. Kilka dni temu taką informację podała agencja Reutera, powołując się między innymi na szefa rosyjskiej organizacji byłych oficerów Jewgienija Szabajewa. Oficjalnie takim doniesieniom zaprzeczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, nazywając je „teoriami spiskowymi”. Rosja od początku wydarzeń w Wenezueli opowiadała się po stronie prezydenta Nicolasa Maduro ogłaszając, że nie zaakceptuje działań Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem. Według części rosyjskich komentatorów, gdyby się potwierdziły informacje o obecności w Wenezueli rosyjskich najemników, wybuchłby międzynarodowy skandal. W ich ocenie, Moskwa musiałaby się liczyć z kolejnymi sankcjami. Ekspert wojskowy i polityk Władimir Siemago w rozmowie z Radiem Svoboda przypomniał, że w Wenezueli od dawna znajdują się rosyjskie grupy zbrojne.

Ekspert dodał, że Rosja zainwestowała w Wenezueli miliardy dolarów i „ktoś musi ochraniać te pieniądze”. Rosyjskie media podały, że w nocy z podmoskiewskiego lotniska Wnukowo wyleciał do stolicy Wenezueli - Caracas - samolot bez pasażerów, ale z dwiema załogami. „Nowaja Gazieta” twierdzi, że maszyna może przewieźć co najmniej 500 pasażerów. Zdaniem dziennika, Boeing 777 teoretycznie mógłby zabrać z Wenezueli właśnie taką liczbę osób. Część rosyjskich komentatorów niezależnych przypuszcza, że może chodzić o ewakuację najemników lub prezydenta Nicolasa Maduro. Komentatorzy przypominają, że Rosja już przeprowadzała tego typu operację, gdy w 2014 roku ewakuowano z Ukrainy obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

KONFLIKT NA LINII USA-CHINY

Stany Zjednoczone postawiły formalne zarzuty kryminalne chińskiej firmie technologicznej Huawei. Dotyczą one miedzy innymi łamania embarga handlowego wobec Iranu oraz kradzieży tajemnic handlowych firmom amerykańskim.

Chińskie władze wyraziły „poważne zaniepokojenie” amerykańskimi oskarżeniami wobec koncernu Huawei. Stany Zjednoczone postawiły formalne zarzuty kryminalne wobec chińskiego koncernu. Władze Huawei kategorycznie odrzucają oskarżenia.

Oskarżenia dotyczą m.in. łamania przez koncern embarga wobec Iranu oraz wykradania tajemnic handlowych amerykańskich firm. Amerykanie podtrzymali też akt oskarżenia wobec Meng Wanzhou, zatrzymanej na wniosek Stanów Zjednoczonych w Kanadzie wiceprezes koncernu Huawei. Chińskie MSZ zaapelowało do Waszyngtonu o - jak napisano - zakończenie „nieuzasadnionego tłumienia” działalności na terytorium USA chińskich firm, w tym Huawei oraz zniesienie nakazu aresztowania wobec Meng Wanzhou. Zatrzymana na terytorium Kanady wiceprezes Huawei jest oskarżana o łamanie embarga wobec Iranu. USA żądają jej ekstradycji. W Stanach Zjednoczonych kobiecie grozi nawet 30 lat więzienia

Kilka tygodnia temu dwoje podejrzanych o niejasne kontakty z wywiadem chińskim zatrzymanow Polsce, to Polak i Chinczyk.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt