Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.05.2019 14:44
  • Magazyn Mija Tydzień 05.10.2019r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: unijny szczyt w Sybinie, spotkanie liderów procesu Brdo-Brijuni oraz wizyta prezydent Gruzji w Warszawie
Nieformalny szczyt UE w Rumunii Foto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

UNIA EUROPEJSKA CHCE UTRZYMANIA JEDNOŚCI

Europejscy przywódcy zobowiązali się do utrzymania jedności, chcą by Unia stała się globalnym, odpowiedzialnym liderem.

Deklaracja dotycząca przyszłości Wspólnoty i strategii na najbliższych pięć lat została przyjęta na szczycie w rumuńskim mieście Sybin. W kilkustronicowym dokumencie znalazło się 10 zobowiązań.

Strategia Unii do 2024 roku ma być przyjęta na szczycie w przyszłym miesiącu. Polska podczas prac nad strategią zamierza naciskać przede wszystkim na wzmocnienie unijnego rynku i walkę z protekcjonizmem gospodarczym Europy Zachodniej, rozsądną politykę migracyjną i klimatyczną, oraz ściślejszą współpracę, jeśli chodzi o zagrożenia terrorystyczne, cybernetyczne oraz politykę Rosji w regionie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział po zakończeniu unijnego szczytu w rumuńskim Sybinie, że w jego trakcie przedstawił najważniejsze dla Polski kwestie. Podkreślił, że chodzi między innymi o ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej, kwestie związane z uchodźcami, wspólny rynek, politykę przemysłową i gospodarczą.

Szef rządu powiedział także, że w trakcie szczytu zwracał uwagę na znaczenie polskich postulatów, związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Podkreślił, że inwestowanie w ten gazociągu jest finansowaniem polityki zbrojeniowej Rosji.

POLSKA WSPIERA BAŁKANY ZACHODNIE W DRODZE DO UE

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że drzwi do Unii Europejskiej muszą być otwarte. W stolicy Albanii Tiranie prezydent wziął udział w sesji plenarnej i spotkaniu liderów procesu Brdo-Brijuni, którego celem jest pomoc w integracji europejskiej państwom Bałkanów Zachodnich.

Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że sprawa rozszerzenia Unii Europejskiej powinna być jednym z priorytetów w nowym Parlamencie Europejskim, którego skład poznamy po majowych wyborach. Andrzej Duda zaznaczył, że bez stabilnych Bałkanów nie będzie stabilnej Europy. Zwrócił uwagę, że region Bałkanów Zachodnich nadal jest targany wieloma problemami, w tym różnicami pomiędzy mieszkającymi tam narodami.

Prezydent podkreślił znaczenie dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Europa potrzebuje Bałkanów a Bałkany potrzebują Europy. W Tiranie obecna była też komisarz Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, Federica Mogherini.

Proces Brdo-Brijuni został zainicjowany w 2003 roku przez Chorwację i Słowenię, jego celem jest zbliżenie gospodarcze i pomoc w integracji europejskiej krajom Bałkanów Zachodnich. Sprawa poszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich pojawi się również w lipcu na szczycie państw procesu berlińskiego w Poznaniu oraz w połowie listopada w słoweńskiej Lublanie, podczas kolejnego spotkania liderów procesu Brdo - Brijuni.

PRZYJAŹŃ POLSKO-GRUZIŃSKA

Prezydent Gruzji zadeklarowała, że jej kraj jest gotowy do kolejnej fazy integracji z Unią Europejską. Salome Zurabiszwili podczas oficjalnej wizyty w Warszawie wzięła udział w Belwederze w debacie "Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski".

Prezydent Gruzji powiedziała, że zależy jej na wejściu w kolejną fazę integracji:

Salome Zurabiszwili rozmawiała o tym z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Spotkała się też z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Salome Zurabiszwili dziękowała Polsce za wsparcie w gruzińskich dążeniach w integracji z Unią Europejską i NATO.

Salome Zurabiszwili podkreśliła, że relacje między naszymi krajami są przyjacielskie. Prezydent Gruzji pytana przez dziennikarzy o kwestię Rosji w polityce zagranicznej jej kraju powiedziała, że Gruzja nie zamierza siłowo rozwiązywać spornych kwestii terytorialnych. Dodała, że polityka zagraniczna Gruzji świadczy o klęsce Rosji:

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przypomniał, że Polska jest rzecznikiem dalszego rozszerzania Wspólnoty.

Salome Zurabiszwili została prezydentem pod koniec ubiegłego roku. W wyborach startowała jako kandydatka niezależna, była jednak wspierana przez rządzące Gruzińskie Marzenie.

Program Partnerstwa Wschodniego powstał dziesięć lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje sześć krajów, oprócz Gruzji także Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawię i Ukrainę.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt