Logo Polskiego Radia
Print

Arcybiskup Aleksander Kakowski - członek Rady Regencyjnej

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 27.10.2018 14:31
  • "Wielcy Twórcy Niepodległej" - kardynał Aleksander Kakowski [posłuchaj]
Jeden z duchownych najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wojny 1920 roku wzywał Warszawiaków do obrony zagrożonej stolicy
Arcybiskup Aleksander KakowskiArcybiskup Aleksander KakowskiFoto: NAC/Domena Publiczna

Arcybiskup Aleksander Kakowski należał do grona najwybitniejszych polskich duchownych. Historycy zgodnie oceniają, że był jednym z architektów niepodległości II Rzeczpospolitej Polskiej.

Urodził się w 1862 roku w Dębinach, w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec był powstańcem styczniowym. Święcenia kapłańskie Aleksander Kakowski otrzymał w 1886 roku w Warszawie, gdzie w 1913 roku objął urząd biskupa.

W 1917 roku to właśnie arcybiskup Kakowski został przedstawicielem polskiego duchowieństwa w Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego, obok księcia Zdzisława Lubomirskiego i hrabiego Józefa Ostrowskiego. 7 października 1918 roku Rada ogłosiła niepodległość Polski, a 12 października przejęła władzę zwierzchnią nad wojskiem, by 14 listopada wręczyć nominację na Naczelnika Państwa Józefowie Piłsudskiemu.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej kardynał Aleksander Kakowski wzywał Warszawiaków do obrony zagrożonej stolicy, a duchownym zalecał udział w obronie ojczyzny w roli kapelanów i sanitariuszy. Po zamachu majowym apelował o zgodę i szacunek dla władzy.

W wolnej Polsce zaangażował się w działalność publiczną, dbał o rozwój Kościoła i organizacji charytatywnych. Dzięki niemu powstały Caritas Polska i Muzeum Archidiecezjalne. Kardynał popierał pracę duchownych wśród studentów. Zwołał w Częstochowie pierwszy synod polskich biskupów.

W audycji przedstawiającej działalność arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego udział biorą znakomici historycy: dr Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt