Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejszy jest kontakt z krajem

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 02.05.2012 15:44
  • Marszałek Bogdan Borusewicz o święcie Polonii i Polaków za granicą .mp3
Dziś święto około 20 milionów naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski. Z tej okazji naszym gościem jest marszałek Sentu Bogdan Borusewicz, ich konstytucyjny opiekun. Rozmowa Haliny Ostas.
Sejmmarschall Bogdan BorusewiczSejmmarschall Bogdan Borusewiczfoto: Aleksander Paszkowski/Wikimedia Commons/CC

2 maja obchodzimy Dzień Polonii, którego celem jest potwierdzenie jedności wszystkich Polaków na świecie, a także umacnianie poczucia polskiej wspólnoty narodowej ponad granicami państw i ponad podziałami ideowymi. Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypomina rodakom żyjącym na obczyźnie o ich korzeniach i pomaga w zachowaniu świadomości narodowej. Najliczniejsza grupa emigracji polskiej i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych.

Inne duże skupiska Polonii to: Brazylia, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Litwa, Białoruś i Ukraina. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2001 roku uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jest uroczyście obchodzony we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Uchwała przyjęta w 2001 roku przez senatorów, określa politykę państwa wobec Polaków przebywających za granicą. Mówi o zapewnieniu im praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury. Zgodnie z uchwałą, konstytucyjnym opiekunem diaspory jest Marszałek Senatu.

Polscy emigranci pochodzą z kilku fal migracji. Pierwsza miała miejsce po po powstaniach narodowych w XIX wieku, głównie do Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec i Ameryki Północnej. Druga fala, to emigracja zarobkowa w II połowie XIX wieku aż do 1939 roku - robotnicy głównie wyemigrowali do Francji, Belgii i Niemiec, a chłopi do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny. Do kolejnej fali doszło na skutek II wojny światowej oraz z przyczyn politycznych po wojnie. Kolejna emigracja nastąpiła z powodów ekonomicznych i politycznych w latach 80. XX wieku. Ostatnia fala to emigracja zarobkowa po 1989 roku, głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych.


Według danych szacunkowych, poza terytorium Polski mieszka do 21. milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Najwięcej naszych rodaków, bo blisko 10 milionów, mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Niemczech przebywa blisko 2 miliony Polaków, we Francji - około 1 miliona i na Białorusi blisko 700 tysięcy.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt