Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt G-20 w Los Cabos

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 20.06.2012 17:00
  • Rozmowa z Arturem Gradziukiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.mp3
Przywódcy UE zapowiedzieli utworzenie spójnego systemu nadzoru bankowego.
Władimir Putin i Barack ObamaWładimir Putin i Barack Obamafot. PAP/EPA/Alejandro Bolivar

Strefę euro czeka głębsza integracja sytemu bankowego. Podczas szczytu G20 w Los Cabos w Meksyku europejscy przedstawiciele zapowiedzieli podjęcie kroków zmierzających do stworzenia spójnego sytemu nadzoru bankowego. W obradach wzięli udział Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja i Włochy.
We wspólnym oświadczeniu znajdzie się zapis, że państwa te popierają podjęcie wszelkich niezbędnych środków, które doprowadzą do stabilizacji kursu euro. Jednym z tych narzędzi ma być prowadzenie wspólnej i spójnej polityki bankowej. Konkretny plan ma zostać przedstawiony podczas przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej.
Podczas szczytu G20 Stany Zjednoczone, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Centralny naciskali na państwa unijne, by te podjęły kroki, które ustabilizują strefę euro.
Komentujac zapowiedź, Barack Obama powiedział, że europejscy przywódcy zrozumieli, iż walka z kryzysem strefy euro wymaga pilnych działań. Dodał, że Europa rozumie stawkę o jaką walczy i rozumie, że nie uda się pokonać kryzysu bez śmiałych i zdecydowanych działań. Według Obamy, w ciągu kilku tygodni powinniśmy poznać szczegóły projektu zmian w strefie euro.
Z kolei dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała, że podczas spotkania w Los Cabos zbudowano fundament porozumienia w sprawie ratowania strefy euro. Według Lagarde, zmiana zasad funkcjonowania systemu bankowego w strefie euro powinna skutecznie przerwać pętlę sprzężenia zwrotnego pomiędzy zadłużonymi bankami a dotujacymi je rządami. Szefowa MFW wyraziła nadzieję, że przedstawiciele delegacji opuszczających szczyt G20 wracają do swoich państw z wiedzą co należy wykonać, by skutecznie walczyć z kryzysem.
Niemcy sprzeciwiały się początkowo pomysłowi, by silna niemiecka gospodarka pomagała słabszym systemom bankowym - pisze agencja afp. Jednak kanclerz Angela Merkel powiedziała dziennikarzom, że rozmawiano o ewentualnej europejskiej instytucji która sprawowałaby nadzór bankowy. Przedstawiciel francuskiego prezydenta, który także wymieniany był jako sceptyczny wobec tego pomysłu, powiedział że szczegóły integracji systemu bankowego będa jeszcze opracowane.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt