Logo Polskiego Radia
Print

2 lata prezydentury Komorowskiego

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 06.08.2012 17:15
  • Joanna Kędzierska o 2 latach prezydentury Bronisława Komorowskiego.mp3
Bronisław Komorowski przysięgę złożył przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 roku.

Wczeniej przez cztery miesice peni obowizki gowy pastwa po tragicznej mierci prezydenta Lecha Kaczyskiego, który zginął w katastrofie smoleskiej. 4 lipca 2010 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich, Bronisław Komorowski, kandydat PO, zwyciężył Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS .

Przez dwa lata, Bronisław Komorowski podpisał blisko 400 ustaw, dwie zawetował. Do Sejmu trafiło osiem projektów ustaw jego autorstwa. Prezydent złożył ponad 30 wizyt zagranicznych, ułaskawił ponad 150 osób, a odznaczył ponad 250 tysięcy.

W ostatnich miesiącach wiodącymi tematami działalności prezydenta była sprawa reformy emerytalnej oraz kwestie ukraińskie w związku z sytuacją w tym kraju po skazaniu na karę więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Komorowski interweniował też u amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w związku z jego wypowiedzią o "polskim obozie śmierci".

Zdaniem polityków lewicy, Bronisław Komorowski stara się nie prowokować i nie wtrącać w nie swoje kompetencje, jego prezydentura jest spokojna i wyważona. Według prawicy, Komorowski prowadzi grę polityczną i dystansuje się od rządu, który - wedle opozycji - ma coraz gorsze notowania.

Z pierwszą wizytą zagraniczną Bronisław Komorowski udał się do Brukseli, Paryża i Berlina. W grudniu 2010 roku odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie uzyskał zapewnienie prezydenta Baracka Obamy o „nierozerwalnym" sojuszu z Polską. Odwiedził również najważniejsze kraje naszego regionu Europy - państwa bałtyckie, Ukrainę, Rosję, kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydent przyjmował też światowych przywódców w Warszawie. W maju 2011 roku na jego zaproszenie w Polsce gościł Barack Obama, a w lutym ubiegłego rok w Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Do Polski przyjechała szwedzka para królewska - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, norweska para królewska - król Harald V i królowa Sonja i po raz pierwszy od 12. lat z oficjalną wizytą przybył prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Zdaniem wielu komentatorów, działania prezydenta w zakresie polityki zagranicznej przyczyniły się do poprawy wizerunku Polski za granicą, wzmocniły też relacje dobrosąsiedzkie, między innymi z Rosją.

Komorowski bardzo chętnie podróżuje również po kraju. W ciągu dwóch lat odwiedził kilkadziesiąt miejsc w Polsce. Uczestniczył między innymi w lokalnych uroczystościach, spotykał się z przedstawicielami różnych społeczności.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt