PGZ i Raytheon podpisały list intencyjny ws. Patriotów
IAR
Dariusz Adamski
01.12.2016 15:11
-
Według ministra obrony Antoniego Macierewicza, podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami to otwarcie praktycznej współpracy z producentem Patriotów (IAR)
Autosan i jego właściciel - PGZ, podpisały list intencyjny z firmą Raytheon, producentem systemu rakiet Patriot
Bateria rakiet PatriotU.S. Air Force photo by Senior Airman Daniel Phelps/Released
Spółka Autosan i jej właściciel - Polska Grupa Zbrojeniowa, podpisały list intencyjny z amerykańskim koncernem Raytheon, który produkuje system antyrakietowy Patriot. Polska we wrześniu wysłała zapytanie ofertowe do rządu USA w sprawie dostaw tego systemu w ramach programu Wisła.
Źródło: TVP Info
Według ministra obrony Antoniego Macierewicza, podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami to otwarcie praktycznej współpracy z producentem Patriotów. "Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcji Patriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia jakim jest zapewnienie dostawy do Polski zestawu obronnego, antyrakietowego w najbliższych latach" - mówił minister.
Antoni Macierewicz zastrzegł, że dzisiejsza umowa o niczym nie przesądza. W tej chwili - jak mówił szef MON - jesteśmy na początku drogi, która ma zakończyć się podpisaniem porozumienia o dostawach zestawów Patriot.
Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko, który był jednym z podpisujących list intencyjny powiedział, że taka umowa to efekt konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Przypomniał, że obecne władze MON przejęły nadzór nad spółkami zbrojeniowymi, co pozwoliło lepiej zarządzać całym sektorem obronnym. Autosan - jak podkreślił - będzie mógł być pozycjonowany jako dostawca komponentów systemu Patriot dla 13 krajów.
Na początku września - w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - minister obrony poinformował, że Polska wysłała tak zwany LOR ( Letter of Request ) do rządu Stanów Zjednoczonych.
Minister Antoni Macierewicz na konferencji prasowej wyjaśniał wtedy, że zapytanie ofertowe dotyczy ośmiu zestawów Patriot. Dwa zestawy miałyby zostać dostarczone do 2019 roku w konfiguracji pomostowej. Pozostałych sześć miałoby trafić do naszego kraju po 2020 roku. Te zestawy mają być wyposażone w radar dookólny, których obecnie używane zestawy nie posiadają.
IAR/dad