Logo Polskiego Radia
Print

Donald Tusk wezwany na przesłuchanie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.03.2017 16:30
  • Szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk otrzymał na środę wezwanie na przesłuchanie w stołecznej prokuraturze.mp3
Donald Tusk nie stawi się w prokuraturze, ale zamierza zeznawać jako świadek w śledztwie przeciwko b. szefom SKW
Дональд Туск і Ўладзімір ПуцінДональд Туск і Ўладзімір ПуцінFoto: print screen/youtube.com

Prokuratura w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjskim FSB. Postawiono już pierwsze zarzuty. Jak ustalił portal niezalezna.pl - w tym postępowaniu na środę, 15 marca wyznaczono przesłuchanie Donalda Tuska, który otrzymał wezwanie.

Donald Tusk nie stawi się w prokuraturze, ale zamierza zeznawać.

Jak wyjaśnił jego rzecznik, będzie w tym dniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

W połowie grudnia "Gazeta Polska Codziennie", która dotarła do szczegółów śledztwa, informowała: "postawiono zarzuty gen. Januszowi Noskowi oraz jego następcy na stanowisku szefa SKW Piotrowi Pytlowi. Wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie zarzuca im przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści".

"Zawarta w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej, umowa o współpracy między SKW i FSB dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. A takim zagrożeniem dla FSB były m.in. działania podejmowane przez Amerykanów oraz NATO. Na celowniku SKW znalazł się prok. Marek Pasionek, który był jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej" - pisała "Gazeta Polska Codziennie".

Okolicznościami zawarcia umowy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjskim FSB, a także konsekwencjami jakie wynikły z tego kuriozalnego porozumienia, zajął się Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji. Według świadków przebywający w Polsce funkcjonariusze FSB mieli możliwość swobodnego poruszania się po siedzibie SKW, a na służbowym parkingu stał ich samochód, którego nie sprawdzono m.in. pod kątem urządzeń szpiegowskich. Takich przywilejów nie mieli oficerowie SKW, którzy podczas wizyty w Rosji byli pod stałą obserwacją i kontrolą FSB" - informowała "GPC".

Źródło: niezalezna.pl/ho



Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt